Jak spłacić kredyt dla firm?

Kredyt dla firm to w wielu przypadkach jedyna szansa na rozwinięcie działalności gospodarczej. Jak spłacić firmowe długi?

Jak spłacić kredyt dla firm?
Czy firmowy kredyt można wliczyć w koszty uzyskania przychodu?
  • kredyt dla firm
  • koszt uzyskania przychodu
  • kredyt inwestycyjny
  • odsetki

Dla wielu firm zaciągnięcie kredytu, szczególnie na początku przygody z biznesem, jest jedynym sposobem na rozwinięcie działalności gospodarczej. Bez dodatkowych pieniędzy niewielu mogłoby liczyć na stosunkowo sprawne rozruszanie własnego przedsiębiorstwa i właśnie dlatego coraz więcej firm decyduje się zaciągnąć kredyt bankowy, by sfinansować bieżącą działalność gospodarczą oraz przyszłe inwestycje mające poprawić jej wydajność. Jak spłacić kredyt dla firm?

 

Regularne spłacanie kluczem do sukcesu

 

Żelazną zasadą o jakiej należy pamiętać, spłacając jakikolwiek dług, w tym również kredyt dla firm, jest próba uniknięcie błędnej spirali zadłużenia

 

Pamiętajmy, że najgorszym rozwiązaniem jest posiłkowanie się dodatkowymi pożyczkami w momencie niemożności spłaty pierwszej. 

 

Wielu z nas, wpadając w kłopoty finansowe, zaczyna rozglądać się za kolejnymi możliwościami kredytowymi: limitem w karcie, pożyczką udzielaną przez instytucje niezainteresowane naszą zdolnością kredytową przy bardzo wysokim poziomie oprocentowania czy coraz droższymi kredytami bankowymi. 

 

W przypadku, gdy zauważymy, że spłata kredytu staje się uciążliwa i w coraz większym stopniu obciąża firmowy budżet, poinformujmy o tym bank jak najszybciej. Mamy duże szanse wynegocjować wydłużenie okresu spłaty, co pozwoli na obniżenie wysokości comiesięczych rat, a w szczególnie trudnej sytuacji nawet otrzymać zgodę banku na czasowe zawieszenie spłaty do momentu, kiedy odyzskamy zdolność finansowania rat zadłużenia.

 

Kredyt dla firm a koszty uzyskania przychodu

 

Spłacając kredyt dla firm warto pamiętać o przysługujących podatnikowi możliwościach zaliczenia odsetek kredytowych do kosztów uzyskania przychodu i odpowiednio rozliczyć się z nich z fiskusem. 

 

Pamiętaj: Prawo do rozliczenia odsetek kredytowych przysługuje firmom niezależnie od rodzaju zaciągniętego kredytu, o ile jego przeznaczeniem było zapewnienie ciągłości funkcjonowania firmy poprzez osiąganie dalszych przychodów lub był on ściśle związany z działalnością przedsiębiorstwa w inny sposób. 

 

Pod koszty uzyskania przychodu można podciągnąć również wszelkiego rodzaju prowizje i opłaty bankowe związane z bieżącym regulowaniem rat kredytu firmowego.

 

W przypadku, gdy w próbie spłaty wszystkich zaciągniętych kredytów firma utraciła zdolność regulowania swoich zobowiązań, pod rozwagę można poddać opcję konsolidacji kredytów – pozwolą one scalić wszystkie dotychczas zaciągnięte długi w jeden i, poprzez wydłużenie okresu kredytowania, obniżyć jego ratę – będzie ona w większości przypadków niższa niż sumaryczna kwota rat oddzielnych zadłużeń, a tym samym da firmie chwię na „odsapnięcie”, odciążając budżet przedsiębiorstwa.

 

Czytaj więcej:

Czy kredyt dla firm można wpisać w koszty uzyskania przychodu? »

Od czego zależy zdolność kredytowa firmy? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie