Jak spłacić kredyt studencki?

Kredyt studencki posiada wiele zalet, jego spłata także nie jest trudna. Co jednak zrobić, jeśli potencjalnie niska kwota do spłaty sprawia nam problemy?

Jak spłacić kredyt studencki?
Kredyt studencki - czas spłacać?

Kredyt studencki należy zacząć spłacać po upływie dwóch lat od ukończenia studiów. Przez okres tychże 2 lat kredyt studencki jest spłacany przez budżet państwa.

 

Rata kredytu studenckiego

 

Liczba rat spłaty kredytu studenckiego stanowi dwukrotność liczby wypłaconych transz kredytu. Tak więc jeżeli kredyt był nam wypłacany przez 5 lat po 600 zł miesięcznie, oznacza to kwotę około 30 000 zł, to znaczy, iż będziemy spłacać ratę w wysokości 300 zł miesięcznie przez 10 lat. Jeżeli posiadamy pracę, nie jest to wygórowana kwota i z reguły studenci nie posiadają problemów z jego spłatą.

 

Problemy ze spłatą kredytu studenckiego

 

Jeżeli jednak okaże się, iż po dwóch latach od ukończenia studiów nie jesteśmy w stanie spłacać kredytu, co możemy zrobić? Mamy kilka rozwiązań, poniżej lista możliwości.

 

  • można zgłosić się do banku i zmniejszyć wysokość raty spłaty kredytu, maksymalnie do 20% przeciętnego miesięcznego dochodu kredytobiorcy z ostatnich trzech miesięcy na okres pół roku - należy złożyć specjalny wniosek, który można znaleźć w oddziale banku oraz udokumentować osiągane dochody; tą opcję stosuje się w przypadku przejściowych trudności,
  • można także zawiesić spłatę kredytu na maksymalnie 12 miesięcy - należy złożyć odpowiedni wniosek oraz udowodnić brak stałego dochodu, np. za pomocą zwolnienia z pracy,
  • można także umorzyć kredyt studencki częściowo lub w całości, jednak są to sytuacje wyjątkowe, takie jak bardzo trudna sytuacja życiowa lub trwała utrata zdolności do regulacji zobowiązań - kredyt może umorzyć minister szkolnictwa wyższego na wniosek kredytobiorcy,
  • czasami także zdarza się, iż student uzyskuje absolutorium, ale pracę magisterską broni np. 2 lata później, należy dostarczyć bankowi wniosek, iż nadal posiadamy status studenta, czyli spłata kredytu rozpocznie się po obronie pracy dyplomowej.

 

Kredyt studencki może spłacić się sam, jeżeli odpowiednio zainwestujemy gotówkę z niego pochodzącą. Jeżeli będziemy inwestowali nawet część pieniędzy, może to stanowić nieocenioną pomoc przy spłacie kredytu.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie