Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży

Wakacje powinny być czasem relaksu i odpoczynku. Przed wyjazdem warto sprawdzić czy biuro podróży odpowiedzialne za nasz wyjazd jest godne zaufania.

Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży
Upewnij się, że Twój urlop będzie bezpieczny

Zbliża się lato - okres, w którym wielu Polaków zdecyduje się na wakacyjny wyjazd za pośrednictwem biura podróży. Kolejne firmy prześcigają się w prezentowaniu swoich ofert - kuszą pięknymi hotelami, widokami, obietnicami wspaniałych przeżyć czy atrakcyjną ceną.

Coraz częściej jednak słyszy się, że korzystanie z usług tego typu pośredników podczas planowania wypoczynku jest ryzykowne, gdyż za zdjęciami i zapewnieniami mogą kryć się oszuści, którzy jedynie podszywają się pod profesjonalną firmę. Jak można sprawdzić, czy warto zaufać pośrednikowi, u którego chcemy zarezerwować wycieczkę? Jeśli nie chcesz stać się jednym z wielu turystów, którzy tego lata pozostaną w domu z pełną walizką i pustym portfelem z powodu oszustwa ze strony biura, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Sprawdź biuro w spisach i ewidencjach

  • Na przykład w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Tutaj dowiesz się, czy obsługujące cię biuro podróży rzeczywiście istnieje, czy jest zarejestrowane, prowadzi legalną działalność, nie figuruje na liście dłużników lub nie ma wytoczonego procesu sądowego.
  • Informacji możesz także zasięgnąć w Krajowym Rejestrze Sądowym - pozwoli on między innymi zweryfikować skład zarządu spółki oraz sprawdzić, czy wobec widniejących w nim osób nie toczy się postępowanie karne. Dowiesz się tam także, jakie są wyniki finansowe firmy - jeśli taka informacja nie będzie dostępna, jest to sygnał ostrzegawczy.
  • Możesz także poszukać danych w Krajowym Rejestrze Długów - pomoże ci on wykryć nawet niewielkie finansowe uchybienia. Jeśli po skontaktowaniu się z tymi podmiotami okaże się, że biuro nie jest wiarygodne, lepiej zrezygnować z wycieczki i poszukać innego pośrednika.
 

Sprawdź, czy biuro jest ubezpieczone

Tą kwestię możesz rozstrzygnąć z pomocą Urzędu Marszałkowskiego. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe sprawdź, czy firma ma aktualne ubezpieczenie. To bardzo ważne - im lepsze ono będzie, tym większa szanse, że w przypadku bankructwa odzyskasz stracone pieniądze. Pamiętaj, że biuro bez ważnej polisy z pewnością nie jest biurem wiarygodnym.

Przeanalizuj ofertę oraz umowę

Podczas wyboru imprezy nie sugeruj się zdjęciami plaży czy hotelu, tylko sprawdź dokładnie, co dana oferta zawiera. Przeczytaj dokładnie umowę przed jej podpisaniem. Powinna ona zawierać informacje o rodzaju zakwaterowania, liczbie i typie posiłków, programie wycieczki oraz warunkach rezygnacji i reklamacji.

Bądź świadomy swojego wyboru - wymagaj dokonania płatności za konkrety, a nie puste zapewnienia. Zawsze możesz także domagać się odszkodowania w przypadku niedotrzymania ustalonych warunków, niezależnie od tego, czy była to oferta standardowa czy promocyjna.

Jedź z polecenia!

Nadal zastanawiasz się, które biuro będzie odpowiednie? Możesz wykorzystać stary, sprawdzony sposób: poproś o radę znajomych bądź przeczytaj opinie na temat biur podróży w Internecie. W przypadku, gdy trafisz na zadowolonych klientów, ryzyko oszustwa czy niedotrzymania umowy ze strony firmy będzie o wiele mniejsze.

Tuż przed podjęciem decyzji o wyjeździe upewnij się jednak, że biuro jest w dobrej kondycji finansowej - nie zaszkodzi sprawdzić jej aktualnego statusu w Krajowym Rejestrze Długów albo Krajowym Rejestrze Sądowym.

WARTO PRZECZYTAĆ:

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie