Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK?

W jaki sposób mogę sprawdzić czy moje dane są w BIK? Najważniejsze to pamiętać, iż posiadanie danych w tej bazie to nic strasznego. BIK to również pozytywne informacje, przekazywane naszym kredytodawcom.

Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK?
BIK - ma moje dane?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, kolekcjonuje wszystkie informacje dotyczące naszej historii kredytowej. Jeżeli spłacamy nasze zobowiązania na bieżąco, historia ta jest przechowywana i wpływa na poprawę naszej zdolności kredytowej, jeżeli natomiast zwlekamy z ich spłatą, informacje na ten temat zostaną równiez zarejestrowane przez BIK, jednak z odwrotnym skutkiem.

Sprawdzenie zdolności kredytowej klienta

Kiedy chcemy uzyskać kredyt w banku, ten sprawdza wnikliwie czy jesteśmy wiarygodnym klientem. Po pierwsze sprawdza wysokość naszych dochodów, po drugie rodzaj kontraktu o pracę na jaki jesteśmy zatrudnieni, a ponadto weryfikuje naszą historię kredytową, co właśnie odbywa się przez BIK.

Jak uzyskać dostęp do naszych danych w BIK?

Jeżeli chcemy sprawdzić naszą historię kredytową w BIK istnieje na to kilka sposobów.

  • Pierwszym z nich jest udanie się do siedziby Biura Informacji Kredytowej, które mieści się w Warszawie. Jest to niestety opcja dobra jedynie dla Warszawiaków, lub też miast położonych w pobliżu, gdyż nie opłaca się ponosić kosztów podróży w celu uzyskania skrawka informacji.
  • Drugą opcją jest droga korespondencyjna. Na stronie internetowej BIKu istnieje wniosek, który należy wypełnić i wysłać, wówczas dowiemy się o naszej historii kredytowej. Maksymalny czas oczekiwania to 30 dni, w praktyce około 14 dni. Istnieje rowniez możliwośc uzyskania takiej informacji drogą internetowa po zalozeniu konta w systemie BIK.
  • Trzecią możliwością, choć dostepną tylko w niektórych bankach, jest sprawdzenie historii kredytowej poprzez konto osobiste. Operacja ta kosztuje od kilku do kilkadziesieciu złotych.

Pamiętajmy jednak: Jeżeli spłaciliśmy nasze zobowiązania bez opóźnienia, nie ma się czego bać, z pewnością nasza sytuacja jest klarowna i czysta, co oczywiście stanowi bardzo istotną informację dla banku przy udzieleniu kredytu.

Czytaj więcej:
Kiedy nie bać się BIKu? »
BIG a kredyt gotówkowy »
Co to jest BIK? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie