Jak starać się o staż?

Staż może stać się świetną okazją do pozyskania wiedzy o rynku, własnych predyspozycjach zawodowych oraz zdobycia cennego doświadczenia. 

Jak starać się o staż?
Co przygotować i jak szukać firmy na odbycie stażu?

Staż to znakomita okazja, by wejść na rynek pracy, sprawdzić, czy wybrana ścieżka kariery jest dla nas odpowiednią, a praca w konkretnym obszarze przyniesie nam satysfakcję. To również możliwość zdobycia cenionego przez pracodawców doświadczenia oraz zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jak starać się o staż?

Przygotowanie zgłoszenia na staż

Pierwszym krokiem do zdobycia upragnionego stażu jest przygotowanie CV

  • Poświęćmy temu zadaniu dużo uwagi i czasu, bo dobre CV, wyróżniające się spośród całej reszty otrzymywanych przez pracodawców życiorysów może stać się przepustką do zostania zauważonym. 
  • Pamiętajmy o tym, by trzymać się faktów i nie zamieszczać w CV informacji niemających żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości – pracodawca może łatwo sprawdzić, czy to, co napisaliśmy, jest prawdą, kontaktując się ze wskazanymi w życiorysie firmami czy instytucjami. 

Nie zapomnijmy też o liście motywacyjnym. Nie wszystkie firmy go wymagają, dobrze skonstruowany może jednak przynieść nam dodatkowy punkt.

Gdzie odbyć staż?

Przygotowawszy CV, skontaktuj się z wybranymi firmami. 

  • Możesz po prostu wysłać wiadomość na adres mailowy wskazany na stronach internetowych przedsiębiorstw, o ile zależy ci na pracy w konkretnych, upatrzonych frimach. 
  • Jeśli jesteś bardziej elastyczny, szukaj wśród ofert stażowych zamieszczanych przez firmy w sieci lub w studenckich biurach karier. 

Akademickie centra są dobrym rozwiązaniem dla zorientowanych na staż w dziedzinie ściśle odpowiadającej ich wykształceniu i kierunkowi studiów, firmy wysyłają bowiem ogłoszenia zgodnie z zapotrzebowaniem na konkretną grupę docelową.

Również organizacje studenckie czy młodzieżowe, także międzynarodowe, często bezpośredno otrzymują oferty stażowe, do których można zgłaszać się nie będąc członkiem danego stowarzyszenia.

Dobrym rozwiązaniem jest też uczestnictwo w targach pracy, organizowanych często przez uczelnie. Możemy się dzięki nim zapoznać z ofertą wybranych przedsiębiorstw, zasięgnąć języka u bardziej doświadczonych kolegów, wejść w bezpośredni kontakt z reprezententami firm, które nas interesują, a, przy okazji, również zostać przez nich zapamiętanymi.

Staż to często przepustka do kariery. Wiele firm jest później skłonnych zaoferować studentom stałe zatrudnienie.

Czytaj więcej:
Skąd wziąć pieniądze na studia za granicą? »
Porady dla pracującego studenta »
Jak szukać pracy po studiach? »
Program stażowy kontra problem bezrobocia młodych »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie