Jak szukać pracy po studiach?

Wybierając kierunek studiów, wybieramy naszą przyszłość, mając nadzieję na rozpoczęcie kariery w powiązanej branży. Jak szukać pracy po studiach, by znaleźć ciekawą i rozwijającą formę zatrudnienia?

Jak szukać pracy po studiach?
Co pomoże nam w zdobyciu pracy marzeń?
  • praca po studiach
  • rynek pracy

Znalezienie pierwszej pracy po studiach często nie jest proste, szczególnie wtedy, gdy poszliśmy za głosem serca i zamiast studiować na intratnych kierunkach wybraliśmy te mniej popularne, a bardziej dopasowane do naszej osobowości i zainteresowań. W żadnym wypadku nie należy się jednak poddawać i rezygnować z poszukiwań. Polski rynek pracy jest wymagający i nie zawsze przyjazny, ale na pewno nie brak na nim interesujących ofert zatrudnienia. Jak szukać pracy po studiach?

 

Cel zawodowy

 

Po pierwsze: Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie: 

w jakim miejscu chcesz być za parę lat? Co chcesz wtedy robić, jaką zajmować pozycję społeczną? 

Określ swój cel zawodowy, zastanów się, dokąd zmierzasz. Wycisz się i pomyśl, co sprawia ci radość, do czego predysponują cię posiadane kwalifikacje. Jak szukać pracy, jeśli nie wiemy nawet, czego oczekujemy od siebie i od zawodu?

 

Po drugie: Utrzymuj kontakty ze znajomymi ze studiów, obracając się w środowisku ludzi o podobnym profilu zawodowym. Szukaj kontaktów, porad, poleceń pracy, ciekawych ofert. Na pewno któryś z twoich znajomych słyszał o mogącej cię zainteresować propozycji.

 

Po trzecie: Załóż konto na LinkedIn i możliwie dokładnie i ciekawie opisz siebie, wydobywając z opisu informację o tkwiącym w tobie potencjale zawodowym. Nawet nie wiesz, jak wiele osób zostało znalezionych na portalu przez pracodawców, szukających konkretnego zbioru cech i doświadczeń.

 

Jak szukać pracy?

 

  • Nie rezygnuj, jeśli nie znajdziesz pracy od razu, nie poddawaj, gdy spotkasz się z dziesiątą odmową. Pamiętaj, że nie ty jeden szukasz zatrudnienia, pracodawca ma w czym wybierać. Nie myśl, że problem tkwi w tobie.

 

  • Przygotuj profesjonalne, rzetelne CV. Zaskocz potencjalnego pracodawcę oryginalnością, by twój życiorys nie umknął mu wśród setek innych. Wypunktuj swoje mocne strony, nie bój się być nieskromnym. Staraj się każdorazowo dopasowywać CV do oferty, uwypuklając doświadczenie i umiejętności przydatne na stanowisku, na które akurat aplikujesz.

 

  • Nie ograniczaj się do jednej dziedziny. Być może spełnienie zawodowe czeka gdzieś, gdzie dotąd nie chciałeś nawet go szukać.

 

  • Stawiaj na ciągły rozwój. Wraz z otrzymaniem dyplomu ukończenia studiów wyższych nie powinna kończyć się nasza edukacja. Warto wciąż dążyć do samodoskonalenia, czytając książki, gazety o specjalistycznej tematyce, dokształcając się.

 

  • Dużym ułatwieniem będzie zdobyte wcześniej doświadczenie. Jak szukać pracy? Najlepiej zacząć już w trakcie pobierania nauki na uniwersytecie. Nie musi to być nic wielkiego, kolidującego z zajęciami na uczelni. Może jakiś interesujący staż, szkolenie, program wymiany studenckiej, konferencja naukowa, organizacja wydarzeń z życia uczelni? Jeśli tylko masz taką możliwość, zacznij zdobywać doświadczenie już w trakcie studiów.

 

Znalezienie satysfakcjonującej pracy może być wyzwaniem, jednak nie warto rezygnować ze swoich młodzieńczych marzeń. Nawet wybierając mniej popularny kierunek studiów, poświęć swoją energię i zapał na znalezienie zajęcia, które da Ci poczucie spełnienia a przy okazji opłaci rachunki.

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie