4 sposoby jak tanio odnowić meble

Większość z nas meble kupuje bardzo rzadko. Zdarza nam się również część z nich dostać w spadku czy zwyczajowo "pożyczyć" od rodziny. Kupić nowe i dobre meble tanio to wyzwanie - może lepiej wykorzystać to, co mamy w domu?

4 sposoby jak tanio odnowić meble
Pomysły na niedrogie odświeżenie domowego wnętrza

Nadanie wnętrzom nowego charakteru wcale nie wymaga dużych nakładów finansowych. Odnowienie mebli może być łatwym sposobem na tchnięcie nowego ducha w dawno nieremontowane mieszkanie. Jak tanio odświeżyć kuchenne szafki lub staromodne łóżka?

Nowe życie drewna

Choć meble z ciężkiego drewna dla jednych są bez wątpienia ozdobą mieszkania i klasyką w starym wydaniu, po latach mogą one utracić nie tylko walory estetyczne, ale również zmęczyć lokatorów.

Jak łatwo i tanio je odnowić i uniknąć wyrzucania pięknych pamiątek?

Wystarczy wykorzystać lakiery do drewna lub bardziej naturalne oleje i woski, które powleką drewno warstwą ochronną, jednocześnie nadając mu połysk lub zachowując jego naturalny matowy wygląd w zależności od wybranego produktu. Przed nałożeniem lakieru możemy zniszczone drewniane powierzchnie wyszlifować przy pomocy papieru ściernego i wypełnić wszelkie uszkodzenia kitem.

Odnowione meble można następnie nieco unowocześnić, malując pewne elementy innym kolorem, zmieniając metalowe ciężkie uchwyty na chromowane czy dodając inne nogi. Vintage nigdy nie wychodzi z mody!

Innym sposobem jest również zmiana przeznaczenia odświeżonego mebla - stara maszyna do szycia może zastąpić nam stolik do kawy a kredens wypełnić można książkami.

Nowy kolor i nowe obicie

Wysłużone taborety, sofy lub kanapy nabiorą nowego charakteru, jeśli zmienimy ich obicia.

W przypadku taboretu sprawa wydaje się najprostsza – nowe nakrycie wykonać możemy sami z wybranego materiału i przytwierdzić zszywaczami do mebla (przy okazji pomalować możemy również jego nogi na inny, pasujący kolor). Obicia dla sof i kanap mogą okazać się trochę droższe, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by osoby o większych zdolnościach manualnych wykonały i przytwierdziły je same.

A może wystarczy nowy koc lub zestaw pięknych poduszek, by ukryć drobne niedoskonałości powierzchni sofy?

Zamiast okleiny...

Starsze meble często pokryte są warstwą okleiny, która po latach może zacząć się odklejać i tworzyć nieestetyczne nierówności. Może zamiast kupować nowy zestaw kuchennych szafek wystarczy zerwać tę powierzchniową warstwę i użyć nabłyszczającego lakieru, by uzyskać efekt nowości?

Starą okleinę można również zastąpić nową w innym kolorze czy wzorze. Nowoczesne materiały są łatwe w użyciu, samoprzylepne i nie powinny sprawić większych problemów.

Jeśli chcemy tchnąć w kuchnię nieco świeżości, możemy zastąpić część starych drzwiczek szklanymi.

Zrób to sam: Decoupage

A może w odnowieniu mebli pomogą gotowe szablony decoupage? Zamiast wyrzucać stare meble, postaw na oryginalne formy ich ozdobienia – świetnie sprawdzą się na przykład w pokoju dziecięcym lub jako element wystroju minimalistycznego wnętrza.

Będzie tanio, efektownie i oryginalnie!

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie