Jak tanio urządzić mieszkanie

Nowy dom czy mieszkanie? Czas zatem na przygotowanie czterech kątów! Jak jednak nie wydać majątku i urządzić mieszkanie po swojemu?

Jak tanio urządzić mieszkanie
Poznaj kilka sposobów na obniżenie wydatków na wystrój

Urządzenie wymarzonych czterech kątów, do których właśnie się wprowadziliśmy, wcale nie musi być drogie. Każdy z nas marzy o oryginalnym i gustownym wystroju, który będzie pasował do naszej osobowości i sprzyjał wieczornemu wypoczynkowi. Jak tanio urządzić mieszkanie?

Drugie życie starych mebli

Dziedzicząc mieszkanie po babci, często otrzymujemy nie tylko cztery kąty, ale i ich pełne wyposażenie. Wielu z nas wyrzuca stare fotele, regały czy komody na śmietnik, uważając, że wiekowe sprzęty to nic nie warte rupiecie.

Nie zastanawiamy się jednak nad jakością i wartością rzeczy, które przetrwały tyle lat i nadal spełniają swoje zadanie. Czasami wystarczy zmienić obicie kanapy lub odnowić stół, by tchnąć w meble nowe życie. Zyskujemy tym samym oryginalne wyposażenie mieszkania bez konieczności inwestowania pieniędzy w zakup masowo produkowanych mebli z popularnych sieciówek. A w końcu styl vintage jest nadal w modzie.

Gromadź z wyprzedzeniem

Wprowadzenie się do nowego mieszkania poprzedza często długi czas oczekiwania na dopięcie wszystkich formalności, remont czy wymianę instalacji hydraulicznej. 

Wykorzystajmy ten okres na poszukiwanie oryginalnych przedmiotów, które dodadzą wnętrzu charakteru.

  • Możemy je gromadzić na lokalnych bazarach podczas zagranicznych wakacji, próbując jednocześnie negocjować ceny.
  • Odwiedziny w starych antykwariatach pozwolą na rozeznanie się w kosztach nabycia gustownych antyków.
  • Znajomi planujący remont domu mogą chcieć się pozbyć niepotrzebnych mebli.

Dajmy sobie czas na zdobycie niezbędnego wyposażenia mieszkania, które spełni nasze oczekiwania.

Aukcje internetowe

Szukając odpowiedniego wyposażenia do mieszkania, warto odwiedzać strony internetowe. Cierpliwość potrzebna do przeszukiwania tysiąca aukcji na allegro.pl zostanie wynagrodzona nabyciem niedrogich, oryginalnych mebli czy sprzętu.

Nie zapomnijmy o stronach ogłoszeniowych typu olx.pl. Ludzie chętnie oddają niepotrzebne przedmioty za darmo lub za naprawdę niewielką opłatą.

Zrób to sam

Wiele rzeczy można wykonać we własnym zakresie.

Zamiast kupować gotowe przedmioty hurtowo produkowane dla popularnych sklepów postarajmy się sami wykonać ramki do zdjęć, kolorowe collage na ściany, zasłony okienne czy półki na książki.

Podstawowe wyposażenie mieszkania

Mieszkanie urządzone w całości meblami i akcesoriami pochodzącymi ze szwedzkiej IKEA z pewnością nie będzie ani oryginalne, ani nie zapewni wieloletniej jakości materiałów.

W popularnych sieciówkach warto jednak szukać podstawowego wyposażania, które nie będzie kosztowało tyle, co w designerskich sklepach. W IKEA można zaopatrzyć się w tańszą lampkę nocną, stolik do kawy czy dywan do pokoju dziennego.

Tańszy substytut

Zamiast inwestować w najmodniejsze rolety czy żaluzje postarajmy się o kreatywnie zaprojektowane zasłony czy oryginalne firany. Drogie tapety można zastąpić kolorowymi farbami lub zdjęciami nadającymi indywidualnego charakteru ścianom naszego mieszkania.

Fachowiec z sąsiedztwa

Zamiast korzystać z usług ogłaszających się w mediach specjalistów, skorzystaj z pomocy lokalnego cieśli, stolarza czy architekta wnętrz. Ich usługa nie będzie tak droga, a pomysły, wykonanie i często nieograniczone jeszcze branżowymi zasadami spojrzenie na problem mogą pomóc uczynić wnętrza naprawdę wyjątkowymi.

Inspiruj się

W Internecie istnieje wiele blogów i stron wnętrzarskich podsuwających ciekawe inspiracje zagospodarowania niewielkich przestrzeni, wystających ze ścian nieestetycznych rur czy przerobienia starych mebli na praktyczne półki lub pudełka. Warto szukać pomysłów w sieci.

Zagospodarowanie nowej przestrzeni po swojemu nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Dając więcej od siebie, a nie ze swojej kieszeni, mamy większą szansę na stworzenie domu, który będzie oryginalny, przytulny i wygodny.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie