Jak tanio wykończyć mieszkanie deweloperskie?

Jak tanio wykończyć mieszkanie, które nabywamy od dewelopera? Czy urządzenie go we własnym zakresie jest najlepszą opcją?

Jak tanio wykończyć mieszkanie deweloperskie?
Nowe mieszkanie wykończone bez zbędnych kosztów

Mieszkania deweloperskie najczęściej sprzedawane są klientom w stanie niewykończonym – niewiele firm działających na rynku ma w ofercie tylko i wyłącznie lokale przygotowane „pod klucz”. Jak więc tanio wykończyć nabyte mieszkanie?
 

Tanie sposoby na wykończenie mieszkania

 

Zrób to sam, czyli taniej nie będzie

Wiele osób decyduje się na samodzielne wykończenie mieszkania. Wykonujący prace wykończeniowe we własnym zakresie mogą liczyć na częściowy zwrot VAT, a to znacząco obniża całościowy koszt wykonania prac wykończeniowych za metr kwadratowy.

Samodzielna praca nad przygotowaniem mieszkania do życia może jednak potrwać znacznie dłużej niż zlecona profesjonalistom, a niewiedza bądź nieumiejętność poprowadzenia niektórych prac wykończeniowych skutkować może zmarnowaniem materiałów bądź koniecznością wykonania pracy jeszcze raz.

Warto podpytać znajomych, którzy mają doświadczenie w pracach remontowych - ich pomoc lub wskazówki mogą okazać się niezbędne.
 

Tanio u dewelopera

Wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera, choć wielu wydaje się droższą opcją, może okazać się atrakcyjnym cenowo wyborem.

Jako klienci indywidualni nie mamy często możliwości korzystania ze zniżek i ulg oferowanych firmom specjalizującym się w przygotowywaniu mieszkań do sprzedaży. Zamawiający produkty w większych ilościach bezpośrednio u producentów i zlecający prace wykończeniowe pracownikom za uzgodnione we własnym zakresie stawki deweloperzy mogą zaoferować klientom niedrogie rozwiązania.

U wielu z nich będziemy mieli również możliwość wyboru odpowiadającego nam standardu wykończenia, a co za tym idzie – jego ceny. Niektóre firmy deweloperskie oferują również zupełnie indywidualne podejście do wykończenia mieszkań na życzenie klienta – w tym wypadku ma on największy wpływ na cenę usługi.

Statystyczne dane pokazują, że standardowe mieszkanie u dewelopera można wykończyć już za około 510 złotych za metr kwadratowy.
 

Profesjonalne usługi wykończeniowe

Czy można zlecić firmie zajmującej się profesjonalnym wykończeniem mieszkań prace w nabywanym lokum, nie tracąc przy tym fortuny?

Wiele zależy od wybranej oferty, oczekiwanego standardu wykonania oraz jakości stosowanych produktów. Usługa może być jednak wykonana na tyle tanio, by nie przekroczyć 600 złotych za metr kwadratowy. Pamiętajmy, że korzystając z oferty firm zajmujących się kompleksowym przygotowaniem mieszkania możemy jednak zaoszczędzić na przykład na przejazdach do kolejnych marketów budowlanych, jakie z pewnością musielibyśmy odwiedzić, gdybyśmy zdecydowali się na urządzenie mieszkania we własnym zakresie.
 

Tanio we własnym zakresie

Wielu z nas decyduje się na samodzielny wybór materiałów, ale powierzenie ich układania i montowania specjalistom z wynajętych ekip.

Niekoniecznie musi to być jednak najtańsze rozwiązanie – wiele zależy, podobnie jak w powyżej wspomnianych przypadkach, od standardu wykonania oraz jakości wybranych materiałów. Pamiętajmy, że decyzja o zakupie produktów we własnym zakresie może nie być korzystna ze względu na wyższe stawki obowiązujące w handlu detalicznym, a oszczędzanie na tanich ekipach układających kafelki czy gładź może skończyć się koniecznością naniesienia poprawek i zawyżyć całokształt kosztów.

Posiadając jednak zaufanego specjalistę, który prace wykończeniowe wykona profesjonalnie niewielkim kosztem, taka opcja może okazać się opłacalna. Zakup materiałów na własną rękę daje nam możliwość skorzystania z sezonowych obniżek. Możemy również poszukać kończących się kolekcji, które najczęściej wyprzedawane są po niższych cenach. Warto również spędzić nieco czasu na rozmowach z doradcami w sklepach lub porównaniu materiałów na własną rękę - może okazać się, że najdroższy produkt nie będzie odpowiedni dla naszego mieszkania i możemy wybrać tańszy zamiennik.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie