Bezpieczny dom: Jak ubezpieczyć nasze mieszkanie?

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości i zastanawiasz się, jak najlepiej ubezpieczyć mieszkanie lub dom, ten artykuł powinien rozwiać niektóre wątpliwości. 

Bezpieczny dom: Jak ubezpieczyć nasze mieszkanie?
Kilka porad dotyczących ubezpieczenia domu

Zakup dobrego ubezpieczenia nieruchomości to bardzo ważna sprawa i należy dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji. Pamiętajmy, że jest to opcja dobrowolna, więc musimy w pełni zdawać sobie sprawę z konsekwencji i ofert dostępnych na rynku.

ABC ubezpieczenia domu czy mieszkania

Przedstawiamy kilka wskazówek, jak ubezpieczyć dom, aby uzyskać szeroki zakres ochrony, oczywiście z niską składką. Wiele firm ubezpieczeniowych jest otwartych na zindywidualizowane polisy według potrzeb klientów.
 

1 Zorientuj się na rynku

Pierwszym krokiem będzie zrobienie rekonesansu na rynku. Nie decydujmy się na pierwsze lepsze towarzystwo ubezpieczeniowe – sprawdźmy różnicę w ofertach, postarajmy się znaleźć firmię, która przedstawi nam najbardziej atrakcyjną ofertę.

W Internecie znaleźć można kalkulatory ubezpieczeń nieruchomości – skorzystaj z nich, mogą bardzo pomóc ubezpieczyć nasze domostwo.

2 Dopasuj ofertę do potrzeb

Musimy zdawać sobie sprawę, że produkty ubezpieczeniowe są bardziej elastyczne, niż myślimy. Nie bójmy się negocjować i określić dokładnie, jaki pakiet nas interesuje, co dokładnie chcemy ubezpieczyć i jakie są nasze oczekiwania finansowe. Toworzystwa ubezpieczeniowe na pewno pójdą nam na rękę i zaoferują ciekawą ofertę.

Przykładowo, jeżeli nie mieszkamy na terenach zagrożonych powodzią, nie decydujmy się na tego typu polisę. Jeżeli nie możemy nazwać się złotą rączką i nikt z domowników nie będzie wiedział jak naprawić zepsuty kran – dokupmy home assistance, które zapewni pokrycie kosztów wizyty hydraulika.

3 Sprawdź firmę ubezpieczeniową

Jeżeli zainteresowaliśmy się konkretną ofertą, sprawdźmy także samą firmę. Zróbmy rekonesans wśród znajomych, poczytajmy fora internetowe. W Internecie znajdziemy rankingi najlepszych towarzystw oraz ofert, informacje te pomogą nam w podjęciu decyzji, kto powienien ubezpieczyć naszą nieruchomość.

4 OWU

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – dokument, który określa wszystkie warunki dotyczące zawarcia umowy. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na punkty, które mówią o tym, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności oraz na czym polega proces likwidacji szkody.

5 Negocjuj!

Nie bójmy się negocjować. Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, towarzystwa ubezpieczeniowe są bardzo elastyczne i może okazać się, że poza podstawowym produktem otrzymamy szereg innych, dodatkowych zniżek, jak na przykład ubezpieczenie na życie.

Dobrze wiedzieć, że wszystkie zabezpieczenia przeciwpożarowe i antywłamaniowe, które znajdują się w ofercie, będą znacznie wpływać także na zniżkę składki.

6  Dodatkowe ryzyka

Aby dobrze ubezpieczyć dom, trzeba również przeanalizować ryzyka dodatkowe, takie jak:

  • Kradzież z włamaniem – miejmy świadomość tego, że ryzyko jest spore i czasem warto zdecydować się tą opcję
  • Home assistance - w razie awarii posiadacz tego pakietu może również liczyć na pomoc technika komputerowego czy innego specjalisty naprawiającego na przykład sprzęt AGD
  • Stłuczenia szyb
  • Dewastacje i wandalizm

Ubezpieczenie naszej własności, szczególnie tak bliskiej naszemu sercu, jak dom czy mieszkanie, to przede wszystkim zwiększenie psychicznego bezpieczeństwa. Podejmując mądrą i przemyślaną decyzję, uda nam się znaleźć ofertę odpowiednią dla nas.
 


WIĘCEJ DOMOWYCH PORAD:
Co zawiera umowa kupna sprzedaży mieszkania lub domu? »
Jak przygotować dom jednorodzinny przed zimą? »
Jak oszczędzać na ogrzewaniu w domu? »
5 sposobów na bardziej bezpieczne mieszkanie »
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie »
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed urlopem »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie