Jak niedrogo udekorować pokój dziecka

Najmłodszy członek rodziny to ogromna radość i odpowiedzialność. Spore wydatki na przygotowanie wspólnego domu przed przybyciem dziecka można jednak obniżyć podejmując mądre decyzje urządzając pokój.

Jak niedrogo udekorować pokój dziecka
Mądre urządzenie pokoiku dziecięcego to oszczędność na dłużej

Każdy rodzic chciałby, aby pokój dziecka był spełnieniem marzeń o przytulnej przestrzeni pełnej miękkich, opływowych i pastelowych rzeczy nasuwających błogie skojarzenia. Nie zapominajmy jednak, że nasze pociechy szybko wyrosną z wieku niemowlęcego, a później, jeszcze szybciej, zaczną mieć najbardziej szalone pomysły na wystrój zajmowanej przestrzeni i zabawy, które można w niej urządzać.

Inwestycja dużych pieniędzy w wyposażenie i udekorowanie dziecięcej sypialni może zatem wydawać się dobrym pomysłem młodym rodzicom, lecz z biegiem czasu okaże się niepraktyczna. Jak zatem nie wydać fortuny, przygotowując wygodny i użyteczny pokoik dla naszej pociechy?

Sposoby na tani i praktyczny pokój dziecięcy

 

Wybieraj niedrogie sklepy

Pokój dziecka nie musi, szczególnie na początku, być wypełniony drogimi, stylowymi meblami z ciężkiego drewna. Najmłodszym wystarczy wygodna kołyska i komódka do przewijania, nieco starszym przytulne łóżko i dużo przestrzeni do zabawy.

Z mebli przeznaczonych dla małych dzieci nie będziemy też korzystać długo – odwiedźmy więc tańsze sieciówki, w których komplet niezbędnych mebli nabędziemy niewielkim kosztem.

Szukając mebli dla starszych dzieci warto zainwestować w porządny komplet, który posłuży przez więcej lat i będzie odporniejszy na małoletnie zabawy.

Wykorzystaj ponownie

Znajomi właśnie pozbywają się kołyski, małe łóżeczko zalega na strychu w oczekiwaniu na przyjście na świat brata naszego pierworodnego, a może znaleźliśmy ciekawy, niedrogi model w sklepach z używanymi rzeczami lub starociami?

Nie bójmy się ponownego wykorzystania raz użytych mebli – często wystarczy jedynie kupić nowy materac i je pomalować, by tchnąć w nie nowe życie.

Wspomnieni znajomi czy rodzina to często źródło wielu nieużywanych już przedmiotów czy dziecięcego wyposażenia - wystarczy zapytać.

Zamiast tapety

Piękne tapety ścienne to niemały wydatek, możemy jednak z powodzeniem pomalować ściany dobrą farbą i nadać im niepowtarzalny charakter dzięki własnoręcznie wykonanym wzorom czy szlaczkom. Jeśli nie czujesz się na siłach, by przygotować wszystko samodzielnie, poproś o pomoc rodzinę lub znajomych. Kiedy nasza pociecha wyrośnie z dziecinnych dekoracji, pokój wystarczy przemalować.

Warto również przejrzeć strony internetowe lub blogi z serii "Zrób to sam" - można na nich znaleźć sporo łatwych sposobów czy pomysłów na dekoracje dziecięce, która wykonasz samemu.

Własnoręcznie wykonana półka

Przewijać dziecko można tak naprawdę wszędzie, ale ustawiona na odpowiedniej wysokości półka z pewnością ułatwi zadanie. Zamiast szukać odpowiedniej szafki czy profesjonalnego przewijaka, możesz wykonać samodzielnie półkę i przymocować ją na satysfakcjonującej cię wysokości. W przyszłości będzie można ją wykorzystać na pluszaki, książki czy pamiątki naszego dziecka.

Wystarczy materiał

Nie musisz kupować drogich, sklepowych poduszek czy zasłon. Wystarczy, że udasz się na pobliski targ i wybierzesz odpowiadający ci teksturą i kolorem materiał, a później uszyjesz z niego piękne poszewki lub firanki.

Nie masz zdolności krawieckich? Mama, babcia lub ciocia z pewnością chętnie pomogą.

Pokój dziecka urządzić można naprawdę niewielkim kosztem, nie rezygnując z estetyki, komfortu i jakości wykonania wypełniających go przedmiotów.

DO PRZECZYTANIA:
Kilka porad jak oszczędzać na ubrankach dla dziecka »
Niania czy żłobek, czyli pracujący rodzice i dziecko »
Jak oszczędzać na dzieciach? »
"Becikowe" 2016: 12 tysięcy złotych dla rodziców »
Życie rodzinne a kariera, czyli zachowaj work life balance »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie