Dziecko w samochodzie: Jak umilić podróż naszym pociechom?

Nie każde dziecko w samochodzie czuje się dobrze, a podróż staje się przez to męcząca dla całej rodziny. Jak sprawić, aby maluch dobrze znosił długie wycieczki i nie sprawiał problemów podczas jazdy?

Dziecko w samochodzie: Jak umilić podróż naszym pociechom?
Podróże małe i duże, czyli dzieciaki na pokładzie

Kto posiada dzieci, doskonale wie o tym, że dziecko w samochodzie to nie zawsze sielanka. Maluchy nie umieją usiedzieć w jednym miejscu i bardzo szybko się nudzą. Czym zająć nasze pociechy, aby podróż minęła w miłej i spokojnej atmosferze? Oto nasze wskazówki!
 

Spokojne dziecko w samochodzie

 

Spakujmy walizkę

Podróżowanie całą rodziną to swego rodzaju rytuał. Wprowadźmy w niego nasze dziecko i zaprośmy do pakowania przed wyjazdem.

Niech maluch samodzielnie wybierze ulubione zabawki, które ze sobą zabierze. Wspólne przygotowanie od samego początku nastawi dziecko do podróży i nie będzie zaskoczeniem. Wręcz przeciwnie – wizja samochodu będzie kojarzona z czymś ekscytującym.

 

Bardzo małe dziecko w samochodzie

Jeżeli podróżujemy z niemowlakiem, bardzo często nie mamy żadnych problemów, ponieważ szum silnika i delikatne kołysanie działa usypiająco i maluch przesypia całą drogę. PS. Młodzi rodzice często stosują jazdę samochodem jako sposób na uśpienie dziecka.  

 

Zabawy w podróży

Bardzo ważnym elementem rodzinnych wycieczek samochodem są zabawy. Dzięki nim nasz maluch nie będzie miał czasu na nudę i w pełni zaangażuje się podczas jazdy. Istnieją różnego rodzaju pomysły na ciekawe zabawy. Przykłady?
 
  • Zgaduj-Zgadula

Maluchy uwielbiają bawić się w zgadywanki. Jeżeli nie macie bujnej wyobraźni i wymyślanie zagadek przynosi problem, polecamy gotowe książeczki dotyczące przeróżnej tematyki: zwierzęt, roślin czy środków transportu.
 
  • Historyjki

Każde dziecko kocha wymyślać historie. Zacznij od pierwszego zdania i pozwól maluchowi mieć wpływ na opowieść. To frajda korzystać z wyobraźni i budować przepiękne i zwariowane historie.
 
  • Książeczki i słuchowiska radiowe

Atrybut numer 1 w podróży to książka. Jeżeli nasza pociecha ma swoje ulubione książeczki, zabierzmy je za sobą. Dziecko w samochodzie powinno mieć kilka ciekawych lektur, które przeczyta mu jeden z rodziców lub które samodzielnie będzie przeglądać.

Jeżeli nasze dzieci uwielbiają słuchać, a my sami nie do końca czujemy się dobrze w roli lektora, zaopatrzmy się w przygotowane bajki i słuchowiska radiowe dostępne na płytach. Dzięki audycjom dzieci przeniosą się w świat fantazji i nie będą zadawać tysiąca pytań na minutę.
 
  • Gry edukacyjne

Rodzinna podróż samochodem to także świetna okazja do ćwiczenia pamięci naszej oraz dzieciaków. Co powiecie na zabawę w zapamiętywanie wyrazów oraz dodawanie do listy nowych. Starsze dzieci mogą zaskoczyć swoimi umiejętnościami, a ćwiczenia intelektualne zawsze rozwijają.

Sympatyczną grą, która rozwinie umiejętności matematyczne dziecka jest liczenie. Zaproponujcie zabawę w liczenie drzew, mijanych domów czy reklam. Zajęcie to pochłonie dziecko w samochodzie i sprawi, że maluch będzie miał zadanie do wykonania.

 

Czas coś przekąsić

Niezbędnym elementem każdej rodzinnej wyprawy są przekąski. Pamiętajmy, aby przygotować świeże kanapki i zabrać ze sobą owoce. Jeżeli nasze dzieci cierpią na chorobę lokomocyjną, nie oferujmy im słodyczy, które mogą tylkio pogorszyć sytuację.

 

Czas na przerwę

Dziecko w samochodzie potrafi zająć się zabawą przez średnio dwie godziny, dlatego dobrym pomysłem jest zatrzymywanie się co jakiś czas. Może być to pretekstem do rozprostowania nóg, skorzystania z toalety czy wypicia kawy.


Życzymy bezpiecznej podróży i niezapomnianych wrażeń!

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie