Jak uzyskać kredyt dla firmy jednoosobowej?

O kredyt dla firm jednoosobowych najprościej ubiegać się przedstawicielom wolnych zawodów (szczególnie uprzywilejowani będą lekarze i prawnicy). Nie oznacza to jednak, że inni nie mają szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Jak uzyskać kredyt dla firmy jednoosobowej?
Małe firmy też mają szansę na kredyt!
  • kredyt dla firm i na start
  • kredyt obrotowy
  • zdolność kredytowa

Kredyt dla firm jednoosobowych jest coraz bardziej popularny i znajduje się w ofercie wielu banków. Jego uzyskanie nie należy oczywiście do najłatwiejszych, ubiegająca się o niego firma musi spełnić szereg stawianych przed nią wymagań, trudno też wypracować jeden ogólny schemat postępowania banków wobec mikrofirm, który sprawdziłby się w każdym przypadku.

 

Mikrofirma a kredyt

 

O kredyt dla firm jednoosobowych najprościej ubiegać się przedstawicielom wolnych zawodów (szczególnie uprzywilejowani będą lekarze i prawnicy). 

Wykonywanie tych zawodów znacznie ułatwia zdobycie kredytu na korzystnych warunkach, sprawia też, że nie musimy się specjalnie nagimnastykować, by przekonać bank do wypłacenia nam potrzebnych pieniędzy. Niektóre placówki nie będą od nas wymagały nawet złożenia dokumentów finansowych.

 

Mniej uprzywilejowane podmioty gospodarcze nadal zachowują szansę na kredyt dla firm. Przed podjęciem decyzji o wyborze banku należy uważnie prześledzić oferty różnych placówek – konieczne do spełnienia warunki mogą się znacząco od siebie różnić. W niektórych bankach istnieje możliwość otrzymania kredytu na start, w innych należy wykazać się aktywnością w określonym czasie (mogą to być 3 miesiące działalności lub nawet 18 miesięcy, w zależności od rodzaju kredytu o jaki chcemy się ubiegać i jego kwoty).

 

Zdolność kredytowa firm

 

Kiedy wybierzemy już najbardziej odpowiadającą nam ofertę, bank prześledzi naszą zdolność kredytową

 

Analiza ta będzie podyktowana warunkami obowiązującymi w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, zobowiązani będziemy więc udowodnić, że nie zalegamy ze spłatą podatków i składek na rzecz ZUS. Bankowi przedstawić będziemy musieli również dokumenty potwierdzające dochód firmy pochodzący z prowadzonej działalności (najczęściej obejmujący okres od 3 do 6 miesięcy).

 

Mikro i małe firmy powinny również zapoznać się z dostępnymi zewnętrznymi zabezpieczeniami, które pomogą w przekonaniu banku do udzielenia kredytu, jak np. inicjatywa JEREMIE czy pomoc EIF, lub przystąpienie do konkursów przedsiębiorczości, organizowane np. przez PARP.

 

Firmom jednoosobowym banki przyznają najczęściej kredyt obrotowy, kredyt na start, limit kredytowy na koncie lub kartę kredytową.

 

Więcej o finansowaniu firm:

Jak sfinansować swój pomysł na biznes? »

Dobry pomysł na biznes to Duma Przedsiębiorcy »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie