Jak uzyskać podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny pomoże nie tylko w prowadzeniu biznesu, ale również załatwianiu codziennych spraw, między innymi urzędowych. Jak wykupić e-podpis?

Jak uzyskać podpis elektroniczny?
Krok po kroku: Sposób uzyskania e-podpisu

Posiadanie podpisu elektronicznego to technologiczne ułatwienie załatwiania wielu spraw urzędowych, biznesowych i formalnych. E-podpis dostępny jest dla wszystkich pełnoletnich obywateli Polski - osób indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Na początku 2015 roku, podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym posiadało ponad 300 tysięcy osób.

Podpis elektroniczny można uzyskać w jednej z pięciu certyfikowanych firmach, które zostały wpisane do rejestru Narodowego Centrum Certyfikacji (www.nccert.pl), należącego do Ministerstwa Gospodarki. Należą do nich:

 
NIE PRZEGAP
Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym. Przeczytaj nasz poradnik.
 • Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. (www.elektronicznypodpis.pl)
 • Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych (www.sigillum.pl)
 • Unizeto Technologies CERTUM (www.certum.pl)
 • Enigma (www.enigma.com.pl)
 • EuroCert (www.eurocert.pl)
 

Proces zakupu e-podpisu

W celu uzyskania podpisu elektronicznego, należy:
 
 1. Wybrać jedną z placówek, posiadających uprawnienia do sprzedaży bezpiecznych podpisów elektronicznych.
 2. Zapoznać się z regulaminem świadczenia usług certyfikacyjnych, dostępnym na stronach internetowych oraz punktach obsługi klientów.
 3. Porównać dostępne zestawy i wybrać odpowiadający naszym potrzebom.
 4. Wypełnić zamówienie i kupić zestaw przez internet lub w punkcie rejestracyjnym wybranej firmy.
 5. Podpisać umowę i odesłać ją do oddziału.
 6. Dokonać płatności w wybrany sposób oraz uzyskanie potwierdzenie.
 7. Odebrać zestaw do podpisu elektronicznego lub aktywować otrzymany zgodnie z instrukcją - potrzebne będzie potwierdzenie tożsamości.
 8. Zainstalować otrzymane oprogramowanie.
 9. Zainstalować certyfikat na karcie kryptograficznej zgodnie z instrukcją.

Podpis elektroniczny z wybranym bezpiecznym certyfikatem, kwalifikowanym lub niekwalifikowanym, jest gotowy do użycia.
 

Zestaw do podpisu elektronicznego

Istnieją różne zestawy, które umożliwiają korzystanie z e-podpisów. Różnią się konfiguracją, rodzajem i okresem ważności wybranego certyfikatu czy modelem dostępnego czytnika kart.

Warto zapoznać się z możliwościami każdej z dostępnych opcji i dopasować do swoich potrzeb. Każdy zestaw ma również inną cenę. Przypominamy, iż zakup podpisu elektronicznego może zostać odpisany od kosztów uzyskania przychodu.

 

Znaczniki czasu

Oprócz certyfikatów, we wspomnianych wyżej firmach można również nabyć znaczniki czasu, które są innego rodzaju zabezpieczeniem dokumentacji elektronicznej. Tego typu znaczniki stosowane są w celu wiarygodnego potwierdzenia istnienia dokumentu w danej formie w konkretnym dniu. Odpowiednikiem znakowania czasem jest umieszczenie daty na dokumencie lub jego notarialne poświadczenie.

Zastosowanie znacznika czasu wiąże dany dokument elektroniczny z datą i pozwala na potwierdzenie źródła jego pochodzenia. Taka forma jest w pełni wiarygodna a jej skutki prawne są równoznaczne z odpowiadającymi dacie w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

 

Odnowienie podpisu elektronicznego

W celu odnowienia posiadanego e-podpisu, należy ponownie udać się do punktu rejestracyjnego lub na stronę internetową jednej z firm.

Odnowienie podpisu przebiega podobnie jak jego uzyskanie, jednak najczęściej nie wymaga potwierdzenia tożsamości - konieczne będzie jednak wykupienie nowego certyfikatu przed wygaśnięciem ważności aktualnego.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie