Jak wpadamy w długi finansowe?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego niektórzy wpadają w długi, a inni zawsze wychodzą obronną ręką z trudnych nieraz sytuacji finansowych? Poznajcie kilka najczęstszych przyczyn zadłużenia i wyciągnijcie wnioski.

Jak wpadamy w długi finansowe?
5 głównych przyczyn zadłużenia

Związek Banków Polskich postanowił sprawdzić główne przyczyny zadłużenia i sformułował kilka najczęstszych powodów popadania w długi.

Dlaczego się zadłużamy?

 

1 Przyjemności

Długi tworzą się, kiedy wydajemy bez przemyślenia, szczególnie sytuacja dotyczy zakupów sprzęty RTV/AGD, drogich ubrań, wyjazdów zagranicznych, samochodów.
 
Co ciekawe, najbardziej podatni na problem zadłużenia są ci, których „głowy” rodziny znajdują się w przedziale wiekowym 30-49 lat i legitymują się wykształceniem zasadniczym zawodowym. Ponadto dochód na osobę w takim gospodarstwie nie przekracza 550 PLN.

2 Tu i teraz

Jeżeli żyjemy wyłącznie dniem dzisiejszym, nie planujemy naszych wydatków i nie kontrolujemy naszej sytuacji finansowej, bardzo łatwo o długi. Osoby, które wydają wszystkie dochody na bieżąco i nie zabezpieczają się – zadłużają się znacznie szybciej.

3 Czynsze i opłaty

Długi łatwo sobie stworzyć, jeżeli nie płacimy na bieżąco za mieszkanie, telefon czy usługi. Zostawiając rachunki na następny miesiąc, nasz debet rośnie i często jest to pierwszy krok to zadłużenia.

4 Kredyty

Bardzo ważnym punktem na naszej liście są kredyty. O długi nie jest wcale trudno, szczególnie, jeżeli żyjemy na kredyt czy nieumiejętnie korzystamy z kart płatniczych i przekraczamy okres bezodsetkowy. Podobna sytuacja spotyka tych, którzy nadmiernie korzystają z kredytów gotówkowych oraz samochodowych. Nie kupujmy wszystkiego na raty, nauczmy się kontrolować finanse.

5 Długi na długi

Jeżeli musimy zaciągąć pożyczki na spłatę naszych aktualnych długów sytuacja wygląda już bardzo poważnie. Zjawisko takie nazywa się spiralą zadłużenia.
 
Czy wiecie, że gospodarstwa, które zaciągają kredyty w instytucjach finansowych po to, aby spłacać za ich pomocą inne zobowiązania, stanowią ponad 22% kredytobiorców?

Jak wyjść z długów?

  1. Po pierwsze stwórz plan działania – przeanalizuj swoje długi, wydatki oraz przychody.
  2. Ustal priorytety – co musisz spłacić lub na co wydać w pierwszej kolejności, a co może poczekać.
  3. Uświadom rodzinę – długi najlepiej pokonywać razem. Poza tym bliscy na pewno wykażą się zrozumieniem i motywacją.
  4. Im mniej kredytów posiadasz, tym lepiej dla Ciebie – postaraj się ograniczyć je do minimum.
  5. Nie unikaj kontaktu z wierzycielami, negocjuj spłaty i okres spłaty. Spróbuj znaleźć i poznać dostępne rozwiązania, które pomogą w wyjściu z trudnej sytuacji. Bardzo często jest to łatwiejsze niż sądzimy, nie należy się z góry nastawiać, że wierzyciel nie zechce nam pomóc.

SPOSOBY NA DŁUGI:
Konsolidacja czy oddłużanie - co wybrać? »
Oddłużanie: czy kancelarie prawne mogą pomóc dłużnikom? »
Oddłużanie czy upadłość konsumencka? »

DO PRZECZYTANIA:
Oddłużanie na własną rękę czyli jak wyjść z długów? »
Jak sprawdzić czy moje dane są w rejestrze dłużników? »
Na czym polega przedawnienie długu? »
Jak zrozumieć indywidualny raport BIK »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie