Jak wprowadzić dziecko do świata finansów?

Czy Twoje dziecko zna wartość pieniądza? Zastanów się jak uczysz swoją pociechę oszczędzania, zarządzania budżetem domowym i mądrego wydawania pieniędzy. Najwyższy czas zacząć!

Jak wprowadzić dziecko do świata finansów?
Czym skorupka za młodu...
 • wychowanie ekonomiczne
 • edukacja dziecka

Wiele rodziców zadaje sobie pytanie czy i jak pokazać swojemu dziecko wartość pieniądza. Ciężko tutaj o złoty środek, ponieważ każdy z nas znajduje się w innej sytuacji finansowej i inaczej wprowadzony został do świata finansów. Wytłumaczenie dziecku czym są pieniądze i jak ważne są w życiu może należeć do trudnych zadań. Nie zapomnijmy jednak, iż bez naszych finansowych wskazówek, które warto uwzględnić w wychowaniu naszej pociechy, zależy ich finansowa niezależność w przyszłości. 

Przyczyna rodzi skutek

 • Nie miejmy pretensji do naszego dziecka, że nie pojmuje wartości pieniędzy
 • Nie dziwmy się, że ich nie szanuje
 • Nie wińmy człowieka wchodzącego w dorosłość, że popełnia proste błędy.

Młodych ludzi trzeba edukować, ale przede wszystkim dawać przykład oraz budować ich doświadczenie, bazując na konkretnych sytuacjach. 

Warto także dawać szansę podejmowania własnych decyzji o zminimalizowanym ryzyku. Decydowanie za dziecko o wszystkim, być może ułatwia nam życie, lecz nie daje latorośli szansy na zbieranie praktycznej wiedzy

Powiedzenie "jak się nie przewróci, to się nie nauczy" jest prawdziwe. 

Kontrolowane upadki są najlepszą lekcją. Samo mówienie nie zadziała. Od zarania dziejów, większość młodzieży ze zdaniem starszych zgadza się dopiero, gdy boleśnie zderzy się z rzeczywistością.

O zarabianiu i wydatkach

"Ile zarabiasz"? Maluch pytając, poświęca nam uwagę. Zainwestujmy chwilę na udzielenie odpowiedzi. Nie ograniczajmy się do podania kwoty. 

Zadawajmy pytania:

 • zarabiam X, myślisz, że to dużo?
 • policzysz ile zarabiam na godzinę?
 • mieszkanie i jedzenie kosztuje Y miesięcznie, policzymy ile nam zostaje na inne wydatki?
 • wiesz ile płacimy za zakupy w supermarkecie?
 • nie zawsze tyle zarabiałem, wiesz?
 • czy wiesz, jak zarobiłem pierwsze pieniądze i na co je wydałem?
 • wiesz jak długo trzeba się uczyć i pracować, aby tyle zarabiać?
 • jak myślisz, ile zarabia kierowca, robotnik, czy gwiazda kina?

Pytań może być wiele. Wartość kryje się wspólnym odpowiadaniu na nie.

Oszczędzanie i inwestowanie a dziecko

Dzieci mają tendencję do natychmiastowego wydawania pieniędzy, które dostaną na jakąś okazję lub w formie kieszonkowego. Wszyscy przez to przeszliśmy, prawda?

Wskazywanie celów, na które mogą oszczędzać jest dobrym pomysłem. Motywujące jest nie kupowanie młodemu człowiekowi wszystkiego na co ma ochotę. Nie można się dziwić, że ktoś nie chce odkładać pieniędzy skoro i tak coś będzie mieć

Wyrobienie w dziecku odruchu oszczędzania przyniesie korzyści w jego dorosłym życiu. A czasami wystarczy zacząć od kupienia skarbonki.

RADA: Warto w prosty sposób pokazać latorośli jak działa procent składany

Nawet odkładając niewielką kwotę co miesiąc na konto bankowe, poczynając od pierwszej pensji, można zabezpieczyć się na jesień życia. 

Ważna jest także wiedza na temat zależności między potencjalnym zyskiem a ryzykiem. Umiejętność ich ważenia oraz dywersyfikacji inwestycji przyda się każdemu. 

Zatem edukujmy i chrońmy dzieci przed popełnieniem brzemiennych w skutki błędów.


Sprawdź również:
Jak oszczędzać na dzieciach? »
Naucz dziecko jak oszczędzać »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie