Kilka porad jak wybrać grilla

Zanim zdecydujemy się na zakup grilla, zastanówmy się czego konkretnie oczekujemy. Wybór jest ogromny, dlatego wybierzmy sprzęt dopasowany do swoich potrzeb i zasobu portfela. 

Kilka porad jak wybrać grilla
Sezon grillowania z rodziną i przyjaciółmi rozpoczęty!

Piękna pogoda oraz spotkania na świeżym powietrzu w gronie najbliższych sprzyjają grillowaniu. Wszak to „narodowy sport” Polaków.

Jednak sam zakup grilla nie jest taki prosty, jakby się mogło wydawać. Niby banalna rzecz, lecz w sezonie letnim mamy do wyboru całe spektrum modeli grilli i akcesoriów do grillowania. Po przekroczeniu progu sklepu ciężko podjąć właściwą decyzję. Węglowe, gazowe, elektryczne, opalane drewnem… Jaki grill kupić, aby służył nam przez długi czas?
 

ZAKUP GRILLA: CIĘŻKI ORZECH DO ZGRYZIENIA

Przed wybraniem się do sklepu w celu zakupu grilla, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Udzielone odpowiedzi znacząco powinny ułatwić dokonanie wyboru. Odpowiednio dopasowany sprzęt to gwarancja pyszności na talerzu, a co za tym idzie satysfakcji domowników i gości z udanego biesiadowania.  

 

STACJONARNY CZY MOBILNY?

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu, możemy pokusić się o te opalane drewnem: murowany grill stacjonarny lub grillo-wędzarnię ogrodową, które posłużą przez wiele długich lat. Z kolei fani tańszych i mniejszych gabarytowo rozwiązań powinni zwrócić się ku mobilnym typom grilla.

 

MIEJSCE GRILLOWANIA

Dobór miejsca grillowania to priorytet podczas zakupu.
 
  • grille: murowany, węglowy bądź gazowy na butlę sprawdzą się w równym stopniu, jeżeli do dyspozycji mamy ogród;
  • na otwartym tarasie bez problemu rozpalimy grilla węglowego, jak i gazowego, natomiast w przypadku zadaszenia lepszy będzie elektryczny;
  • posiadając balkon zdecydowanie najlepszym modelem grilla będzie ten elektryczny, dzięki czemu unikniemy nadmiernego wytwarzania dymu oraz nie zajmie on zbyt dużo (i tak już ograniczonej) przestrzeni;
  • miłośnicy grillowania w plenerze, np. na campingu powinni zakupić niewielki grill węglowy, który odznaczał się będzie lekkością oraz łatwością w transporcie (model składany, turystyczny).
     
 

ILOŚĆ BIESIADNIKÓW

Podczas zakupu sprzętu do grillowania powinniśmy również uwzględnić liczbę osób – im więcej gości, tym większa średnica grilla.
 
► Zbyt duży grill będzie sprawiał kłopot 2-3-osobowej rodzinie, zarówno podczas eksploatacji, jak i czyszczenia.
► Z kolei gospodarze planujący imprezy na ok. 20 osób powinni posiadać grill z rusztem o średnicy co najmniej 40 cm.    

 

GRILL – INWESTYCJA NA LATA?

Modele grilli pokrytych porcelanową emalią bądź wykonanych ze stali chromowanej lub nierdzewnej będą inwestycją na długie lata. Materiał, z którego wykonany będzie grill jest również szczególnie ważny w przypadku, kiedy nie planujemy każdorazowo chować go do środka podczas letniego sezonu. Powinniśmy również zwrócić uwagę na częstotliwość grillowania – im częściej go używamy, tym solidniejszy sprzęt powinniśmy posiadać.

 

Jak wybrać grilla - poradnik w pigułce

  • Zainwestuj w grill z osłoną, jeżeli planujesz biesiadować na otwartych, wietrznych przestrzeniach.
  • Sprawdź solidność półki znajdującej się obok rusztu, aby uniknąć sytuacji w której całe pyszne mięsko zsuwa się wraz z talerzem na ziemię…
  • Grill wyposażony w kółka okaże się niezbędny podczas jego ciągłego przemieszczania i każdorazowego chowania do garażu po imprezie.
  • Potrawy przygotowane na grillu węglowym uważane są za najsmaczniejsze.
 
Nie zapominajmy, aby po każdym grillowaniu odpowiednio oczyścić sprzęt, np. skrobakiem lub specjalną szczotką – wówczas grill posłuży nam na długie lata.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie