Jak wybrać i zmienić dostawcę energii elektrycznej?

Oszczędzanie na elektryczności to zadanie dla każdego z nas. Rachunki możemy również obniżyć, wybierając odpowiedniego operatora. Jak go zmienić i płacić mniej?

Jak wybrać i zmienić dostawcę energii elektrycznej?
Obniż rachunki za prąd mądrze wybierając

Prąd jest za drogi? Wybierz tańszego operatora

Co miesiąc zastanawiasz się, dlaczego rachunek za prąd jest tak wysoki? Być może warto pomyśleć o zmianie dostawcy energii elektrycznej.

Od 2007 roku możesz sam zdecydować o tym, jaka firma dostarczy prąd do twojego mieszkania. W niektórych regionach abonenci do wyboru mają aż sześćdziesięciu sprzedawców – aby dowiedzieć się, z usług których firm możesz skorzystać, wejdź na ministerialną stronę Masz Wybór. Co dalej? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą ofertę i dopełnić wszystkich formalności.

Zmieniasz tylko sprzedawcę – nie dystrybutora

Przepisy dają ci możliwość wyboru tylko sprzedawcy energii. Nie masz natomiast wpływu na to, który dystrybutor użyczy w tym celu swojej infrastruktury. Jest to zależne od twojego miejsca zamieszkania:

  • Mieszkańcy zachodniego Pomorza, Ziemi Lubuskiej oraz zachodnich części województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego są obsługiwani przez firmę Enea.
  • Wschodnie części województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, a także wschodnie Pomorze, Warmię i Mazury obsługuje Energa.
  • Dystrybutorem na wschodzie Polski jest grupa PGE. Jej zasięg nie obejmuje jednak, obsługiwanej przez RWE Stoen, Warszawy.
  • Usługi dla mieszkańców Konurbacji Górnośląskiej świadczy Tauron GZE, a dystrybutorem dla pozostałych regionów południowej Polski jest Tauron Dystrybucja.

Co z tego wynika? Zmieniając operatora, rezygnujesz z kompleksowej umowy z dystrybutorem, w ramach której zarówno sprzedaje ci prąd, jak i go dostarcza. Od tej pory zamiast jednego, będziesz dostawał dwa mniejsze rachunki – od sprzedawcy i dystrybutora.

Nie tylko cena ma znaczenie

Dowiedziałeś się już, jakie firmy działają w twoim regionie. Sporo ofert, prawda? Aby wśród nich wybrać tę najkorzystniejszą, szczególną uwagę powinieneś zwrócić na:

  • Cenę – to właśnie dla niej zmieniasz operatora. Nie tylko ona powinna jednak decydować o twoim wyborze, bowiem pozostałe warunki umowy mogą dyskwalifikować ofertę.
  • To, na jaki czas wiążesz się z operatorem. Jeśli proponuje ci umowę na dłuższy okres, a w razie jej wypowiedzenia nałoży na ciebie karę finansową, lepiej zrobisz szukając innej firmy.
  • Bonusy. Lepiej wybierać operatorów gwarantujących ci stałą cenę przez cały czas trwania umowy lub oferujących jakąś ilość energii gratis.

Nie musisz po kolei sprawdzać każdej z ofert. Sporo czasu zaoszczędzisz, posługując się którąś z dostępnych w sieci porównywarek.

Co zrobić, by zmienić operatora?

Kiedy wybrałeś już dostawcę, podaj mu swoje dane i poczekaj, aż dotrze do ciebie umowa. Warto również udzielić pełnomocnictwa nowej firmie. Co na tym zyskasz?

  • Dostawca w twoim imieniu zakończy współpracę z poprzednią firmą.
  • Porozumie się także z dystrybutorem i zawrze z nim umowę.

Pamiętaj, że z dystrybutorem możesz związać się na czas nieokreślony, dzięki czemu przy następnej zmianie operatora nie będziesz musiał ponownie podpisywać dokumentów.


Sprawdź również:
5 sposobów jak oszczędzać prąd »
Krótki poradnik jak oszczędzać energię w domu »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie