Jak wybrać konto bankowe?

Wybór konta bankowego to decyzja, na którą warto poświęcić parę chwil, ponieważ osobiste rachunki są zmieniane niezmiernie rzadko. Raz wybrane konto oznacza zatem decyzję na lata.

Jak wybrać konto bankowe?

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił zauważalny wzrost posiadaczy osobistych kont bankowych. Większość osób decyduje się na założenie rachunku, aby szybko i bezproblemowo otrzymywać wypłatę od swojego pracodawcy oraz mieć stały dostęp do swoich pieniędzy, które są bezpieczne w banku. Nowym trendem aktualnie jest zakładanie kont przez studentów czy dla osób nieletnich, co zdecydowanie ułatwia oszczędzanie lub gospodarowanie finansami uzyskanymi od bliskich, ze stypendiów czy zarobków z dorywczej pracy, nie generując przy tym kosztów. Banki posiadają szeroką ofertę kont osobistych, która skierowana jest do różnych użytkowników, coraz częściej z możliwością dostosowania danego produktu do potrzeb i możliwości klienta. Podnosi to konkurencyjność na rynku i dostęp do atrakcyjnych ofert.

 

Większość z nas posiada jeden osobisty rachunek w banku. Jeśli prowadzimy swoją własną działalność gospodarczą mamy również dostęp do rachunku firmy, najczęściej w tej samej instytucji. Część osób decyduje się na kilka kont w różnych bankach, które następnie wykorzystują do konkretnych celów, niektórym zdarza się zapomnieć o zamknięciu rachunku po przeniesieniu swoich pieniędzy na inny z lepszymi warunkami. Migracje klientów są na porządku dziennym, szczególnie dzięki rozwojowi bankowości internetowej, która umożliwia założenie darmowego konta w ciągu zaledwie kilku minut. Ważny jest również jak najłatwiejszy dostęp do naszych środków czyli ilość bankomatów bez prowizji. Popularne stały się też konta oszczędnościowe, które coraz częściej zastępują krótkoterminowe lokaty, ponieważ klienci nie tracą dostępu do swoich środków, które codziennie powiększają się o pewien procent. Jest to bardzo elastyczny sposób oszczędzania, który nie wymaga wielu poświęceń czy decyzji. Korzystanie z jednego konta przez kilka lat może być również pomocne w budowaniu pozytywnej historii w banku, co często ułatwia otrzymanie dowolnego kredytu na korzystnych warunkach. 

 

Wybierając rachunek bankowy warto zwrócić uwagę na wiele elementów, przede wszystkim koszty związane z jego użytkowaniem. Nie zapomnijmy, że posiadanie kilku kont nie musi oznaczać dodatkowych opłat. Najlepsze konta bankowe możesz porównać darmowo na stronie Mój Portal Finansowy. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie