Jak wybrać kredyt na remont mieszkania?

Kredyt na remont mieszkania to najczęściej zadłużenie gotówkowe bądź hipoteczne. Na jakie się zdecydować?

Jak wybrać kredyt na remont mieszkania?
Od czego uzależnić wybór kredytu na remont?
  • kredyt gotówkowy
  • kredyt hipoteczny
  • hipoteka

Kiedy zdecydujemy, że nasze mieszkanie wymaga odświeżenia lub po prostu uznamy, że potrzebujemy zmian, by poczuć się we własnych czterech kątach bardziej komfortowo, a nie dysponujemy akurat dodatkową gotówką i nie chcemy na jej przypływ czekać, możemy postarać się o kredyt na ten cel.

Zastanówmy się przede wszystkim, jakiej kwoty będziemy potrzebować, by zdecydować, jaki kredyt będzie dla nas odpowiedni. W tym celu warto sporządzić w miarę możliwości dokładny kosztorys remontu.

Kredyt na remont na stosunkowo niewielkie kwoty

Warto pamiętać, że w przypadku, gdy nie potrzebujemy zawrotnych kwot, kredyt na remont nie różni się w zasadzie od kredytów zaciąganych na inne cele – jest to najczęściej kredyt gotówkowy, który wziąć można zarówno na zakup nowej lodówki, wyjazd na wakacje, jak i urządzenie przestrzeni mieszkalnej. W wielu przypadkach banku nie zainteresuje nawet przeznaczenie kredytu, a jedynie jego wysokość.

Na przyznanie kredytu gotówkowego nie trzeba długo czekać – w najlepszym wypadku uzyskamy go już w kilka godzin po złożeniu wniosku, w najgorszym – po upływie paru dni. Możliwa do uzyskania kwota kredytu nie powinna przekroczyć 60 tysięcy złotych, a termin jej spłaty – 10 lat. Kredyt gotówkowy uzyskać można bez zbędnych formalności, w zasadzie od ręki, po okazaniu dowodu osobistego i zaświadczenia lub oświadczenia o zarobkach i ich wysokości.

Jedynym minusem, który wziąć należy pod uwagę, zanim zdecydujemy się zaciągnąć kredyt ne remont, jest stosunkowo wysoka wartość oprocentowania kredytów gotówkowych, wynosząca nawet 16%.

Kredyt na remont w przypadku wyższych kwot

Jeśli kwota potrzebna na przeprowadzenie remontu nie tylko przewyższa nasze bieżące możliwości finansowe, ale również przekracza wysokość 60 tysięcy złotych, najlepszym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jego zabezpieczeniem musi stać się posiadana przez nas nieruchomość, dzięki czemu kredyt spłacać będziemy mogli nawet 25-30 lat, odpowiednio redukując wysokość comiesięcznych rat.

Wnioskowanie o przyznanie kredytu hipotecznego wiąże się z dłuższym oczekiwaniem na jego przyznanie oraz z koniecznością dopełnienia sporej ilości formalności. Niezbędnym będzie między innymi wycena nieruchomości zabezpieczającej kredyt (koszt do 600 zł), sporządzenie kosztorysu remontu i późniejsze dostarczenie bankowi faktur potwierdzających wykonanie zleconych przez nas prac i zakupionych materiałów.

Kredyt hipoteczny będzie jednak gwarancją niskiego oprocentowania, które nie powinno przekroczyć 5,5%.

Jak wynika z powyższego, przed podjęciem dezycji o najlepszej dla nas formie kredytowania remontu mieszkania, należy przede wszystkim zdecydować jaka kwota będzie nam niezbędna. Warto poświęcić chwilę na sporządzenie dokładnego kosztorysu prac remontowych i materiałów, które będziemy musieli nabyć.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie