Kilka porad jak wybrać lodówkę

Jak wybrać lodówkę, która pomoże obniżyć rachunki za prąd i zapewni komfort użytkowania?

Kilka porad jak wybrać lodówkę
Kuchenne wyposażenie bez tajemnic

Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń wyposażenia kuchennego, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Chociaż niewielu z nas poświęca dłuższą chwilę na zastanowienie się nad wyborem najodpowiedniejszej chłodziarki, warto przemyśleć, jakie urządzenie najlepiej spełni pokładane w nim oczekiwania.
 

Jak wybrać lodówkę?

 

Chłodziarka, a może side-by-side?

Przede wszystkim zastanów się, jakiego typu urządzenia szukasz.

Klasyczna chłodziarka pozwala na przechowywanie żywności w temperaturach od +2 do +8°C. Jeśli nie korzystasz z mrożonek, a lody nie są twoim ulubionym deserem, może wcale nie potrzebujesz wersji z zamrażarką i dzięki temu zaoszczędzisz parę złotych?

Najpopularniejszym rodzajem lodówek są te łączące chłodziarki z zamrażarkami. Urządzenia tego typu występują najczęściej w wersji dwudrzwiowej, przy czym położenie zamrażarki nad bądź pod częścią chłodzącą urządzenia zależy od producenta, a często również modelu lodówki. Temperatura w zamrażarce pozwala na przechowywanie żywności w temperaturach sięgających nawet -32°C.

Producenci sprzedają również urządzenia pełniące funkcje zamrażarek. Jeśli zdecydowaliśmy o zakupie chłodziarki, możemy uzupełnić wyposażenie kuchenne o dodatkową zamrażarkę. Rozdzielenie obu urządzeń pozwala na oryginalne urządzenie kuchni poprzez zakup dwóch pozornie niepasujących do siebie elementów.


Często spotykaną w Stanach Zjednoczonych wersją chłodziarko-zamrażarki jest wersja side-by-side. Składa się ona z dwóch niezależnych lodówek zespolonym specjalnym łącznikiem.
 
  • Lodówki side-by-side w wersji amerykańskiej często mają wspólne zasilanie, a obie części są do siebie łudząco podobne.
  • W europejskich wersjach częściej spotkać można urządzenia o niezależnym od siebie zasilaniu i różnych strukturach, a nawet kolorach powierzchni.

Ten typ urządzenia zdecydowanie lepiej sprawdzi się w dużych domach wielopokoleniowych rodzin robiących solidne zapasy jedzenia lub u lubujących się w luksusowych trunkach miłośników win.

 

Wybierz energooszczędnie

Jak wybrać lodówkę, wiedząc już, jakiego typu urządzenie chcielibyśmy mieć w kuchni?

Weźmy pod uwagę jego klasę energetyczną – lodówka „pracuje” i pobiera prąd non stop, warto więc zainwestować w urządzenie, które zużyje mniej energii w skali roku i pozwoli zaoszczędzić na rachunkach.

Parametr zużycia energii jest uniwersalny dla wszystkich producentów i modeli i pozwala na sklasyfikowania urządzeń w kategoriach tych najbardziej oszczędnych (klasa A+++) i najmniej ekonomicznych (klasa G).

Minimalnym poziomem efektywności dla większości standardowych chłodziarko-zamrażarek jest klasa C. Chociaż za zakup urządzenia z tej kategorii zapłacimy zdecydowanie mniej niż za lodówkę klasy A+++, energooszczędne urządzenie pozwoli nam za regulowanie rachunków niższych o ponad 200 złotych w skali roku.

Pamiętajmy, że zużycie prądu przez urządzenie zależy też od jego pojemności – im większa lodówka, tym większe wydatki energetyczne.

 

Ile agregatów, ile termostatów?

Urządzenia wyposażone w niezależny agregat części chłodzącej i zamrażarki są o tyle wygodne, że pozwalają na wyłącznie jednej części lodówki, podczas gdy druga będzie nadal pracowała.

To dobra opcja dla często wyjeżdżających w podróże służbowe – dla rzadko bywających w domu korzystniejsze może być odłączenie pustej lodówki i zostawienie włączonej zamrażarki.

Oddzielne termostaty pozwalają natomiast na niezależne od siebie regulowania temperatury w chłodziarce i zamrażarce. W połączeniu z dwoma agregatami jest to jednak opcja najbardziej energochłonna.

 

Walory użytkowe

Planując zakup lodówki musimy pomyśleć nieco szerzej o planowanym urządzeniu całej kuchni, by wiedzieć, na przykład, w którą stronę powinny otwierać się drzwi chłodziarki lub zdecydować, czy korzystniej będzie nam mieć część mrożącą na górze czy na dole.

Zamrażarka jest w większości domów otwierana i zamykana rzadziej, być może praktyczniejszym będzie więc umieszczenie jej na dole w celu uniknięcia częstego schylania się po schłodzone produkty?

 

Lodówka wolnostojąca czy element zabudowy?

Decydując o wyborze urządzenia odpowiadającego naszym potrzebom często musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy wolimy lodówkę wolnostojącą, czy będącą częścią większej zabudowy.
 
  • Te pierwsze będą naturalnym wyborem dla wszystkich, którzy zmieniają w swojej kuchni jedynie lodówkę, a poprzednia była właśnie wolnostojącym urządzeniem. Na rynku jest duży wybór tego typu produktów, mogą się one okazać również praktyczniejsze ze względu na możliwość dowolnego ich przemieszczania i dopasowywania do aktualnych potrzeb.
  • Urządzający kuchnię od zera często decydują się na lodówkę do zabudowy. Jej koszt jest wyższy od ceny tradycyjnego urządzenia, z estetycznego punktu widzenia lepiej komponuje się ona jednak z resztą wyposażenia kuchni.
 

Funkcje dodatkowe

Wybierając lodówkę warto zastanowić się również, na jakich funkcjach dodatkowych nam zależy.
 
  • Jeśli często zdarza nam się przez nieuwagę nie domknąć drzwi chłodziarki, warto pomyśleć o urządzeniu wyposażonym w funkcję alarmu uruchamiającego się po upływie określonego czasu od momentu niedokładnego zamknięcia drzwi lodówki.
  • Estetów ucieszy chłodziarka pokryta dodatkową powłoką zapobiegającą powstawaniu odcisków palców na drzwiach urządzenia.
  • Kupującym w nadmiarze pomoże specjalna powłoka antybakteryjna pokrywająca wnętrza niektórych modeli i opóźniająca, dzięki zawartości jonów srebra, proces psucia się żywności.
  • Funkcja No Frost zapobiegnie natomiast powstawaniu szronu dzięki automatycznemu wentylowaniu wnętrza urządzenia.
  • Wyposażenie lodówki w dystrybutor zimnej wody i kostkarkę do lodu to spore ułatwienie w gorące dni lub w trakcie domowego przyjęcia.

Najnowocześniejsze modele lodówek posiadają również bardziej zaawansowane lub gadżeciarskie wyposażenie - spotkać można już smart lodówki, które łączą się z internetem i pozwalają na kontrolę zawartości lub ustawień urządzeniem mobilnym.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie