Kilka porad jak wybrać odkurzacz

Odkurzacz to podstawowy sprzęt AGD, którego nie może zabraknąć w domu. Na rynku dostępnych jest wiele jego rodzajów. Podpowiadamy, jaki odkurzacz wybrać.

Kilka porad jak wybrać odkurzacz
Pomocnicy sprzątania w akcji

Ktoś wyliczył kiedyś, że w przeciągu całego naszego życia spędzamy około roku na odkurzaniu. Z całą pewnością jest to rodzaj pracy domowej, która posiada zarówno zwolenników jak i przeciwników, ale jedno jest pewne: dobry odkurzacz potrafi ułatwić życie.

Rynek nasyca się coraz nowszymi wynalazkami i rodzina odkurzaczy rozrasta się z roku na rok. Odkurzacz workowy, automatyczny, taki, który nie potrzebuje worka oraz wiele, wiele innych. Jaki wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania?
 

Przewodnik po AGD: odkurzacz

 

1. Odkurzacz workowy, czyli idealne rozwiązanie dla tradycjonalistów

Jeżeli lubisz sprawdzone sprzęty i wolisz nie eksperymentować, wybierz ten rodzaj odkurzacza. Na rynku dostępne są odkurzacze ze stałym workiem, który się jedynie opróżnia, a także urządzenia z workami jednorazowymi, które wymienia się po ich zapełnieniu. 

Jakie rodzaju worków istnieją?
 
  • worki papierowe do użytku jednorazowego
  • worki tekstylne, które wykonane są z naturalnych materiałów z możliwością wyprania

⇒ Jesteś alergikiem?
Lepiej wybierz odkurzacz z workami wymiennymi, gdyż lepiej filtrują zasysane powietrze i wykonane są nie z grubej tkaniny, ale najczęściej z papieru. Dodatkowo istnieją filtry HEPA, które zatrzymują pyłki kwiatów, a także roztocza, zarodniki i rożnego rodzaju bakterie.

 

2. Odkurzacz bezworkowy, czyli najlepszy sprzęt dla zapominalskich

Jeżeli regularne kupowanie worków do odkurzacza nie jest mocną stroną, pomyśl o tym, czy nie zaopatrzyć się w odkurzacz bezworkowy.

Jak to działa?
Zamiast worka, odkurzacz taki posiada specjalny pojemnik, który zapełnia się znacznie wolniej niż przy wykorzystaniu papierowych worków. Pojemnik trzeba oczywiście opróżniać i regularnie myć, ale jest to rodzaj odkurzacza mniej wymagającego i ekonomicznego, gdyż kupowanie worków nie będzie zawracało głowy.

Nie kupuj tego rodzaju odkurzacza, jeżeli cierpisz na alergie!

 

3. Odkurzacz automatyczny, czyli coś dla super leniuchów

Jeżeli odkurzanie to ostatnia rzecz, o której marzycie, przemyślcie zakup odkurzacza zupełnie automatycznego. Niewielkie roboty posiadają sporo funkcji, dzięki którym dostosujesz np. poziom ssania do stopnia zabrudzenia podłogi.

Sprzęt taki jest niestety droższy, więc trzeba dobrze przemyśleć inwestycję. Niektóre modele automatów posiadają także piloty, dzięki którym istnieje możliwość sterowania odkurzaczem. 

Jeśli mieszkanie posiada grube dywany lub wiele zakamarków o trudnym dostępie, minirobot może mieć problem z ich wyczyszczeniem. Zrobotyzowany odkurzacz może również niespodobać się naszym domowym zwierzętom, bądźmy zatem ostrożni. Musimy również pamiętać o regularnym czyszczeniu i ładowaniu robota.

 

4. Odkurzacz piorący, czyli model dla perfekcjonistów

Ciekawe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy lubią mieć idealny porządek, są urządzenia wielofunkcyjne. Dzięki takiemu odkurzaczowi nie tylko wyczyścimy dom z kurzu, ale także będziemy mieć możliwość wyprania dywanu, umycia okien czy tapicerek.

Odkurzacze wodne czy parowe posiadają zwyczajowo dwa pojemniki: jeden z czystą wodą, do której wlewamy środek czyszczący oraz drugi, w którym zbiera się brudna woda po sprzątaniu.

Wadą tego modelu jest wielkość i waga. Jeżeli nasze mieszkanie jest duże i posiada piętra, liczmy się ze sporym ciężarem (około 10 kg). Pamiętajmy również, że nie wszystkie powierzchnie mogą być czyszczone "na mokro" lub parowo.
 
 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza?

 
  • Moc – najlepiej kupić odkurzacz o wysokiej mocy ssania, dzięki której szybciej i dokładniej wyczyścimy podłogę.
  • Uchwyt – najlepiej poręczny, z wbudowanymi przyciskami, dzięki którym nie będziemy musieli się schylać, aby włączyć sprzęt.
  • Dostosowana rura – dobrze jest kupić odkurzacz ze zginaną rurą, która ułatwi dojście do miejsc niełatwych, taki jak na przykład podłoga pod meblami.
  • Kabel – istotne, aby był wystarczająco długi i posiadał funkcję automatycznego zwijania.
  • Poziom głośności – porównajcie głośność odkurzaczy już w sklepie, wtedy przekonacie się, czy sprzęt nie będzie zbyt hałaśliwy.
  • Szczotka – najlepiej, aby odkurzacz oferował kilka rodzajów szczotek: przystosowaną do dywanów, podłogi, przystawkę do wyczyszczenia szczelin, sprzątania samochodu itd.
  • Waga – nikt nie lubi bardzo ciężkich sprzętów.
 
Dobry odkurzacz to podstawa, aby wygodnie i sprawnie posprzątać nasze cztery kąty. Wybierzmy zatem rozsądnie.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie