Jak wybrać odpowiedni kredyt dla firm?

Decyzję o tym, jaki kredyt dla firm wybrać, oprzyj o przesłanki dotyczące aktualnych potrzeb twojego przedsiębiorstwa.

Jak wybrać odpowiedni kredyt dla firm?
Uzależnij wybór od potrzeb firmy
  • kredyt inwestycyjny
  • kredyt obrotowy
  • limit w rachunku bieżącym

Kredyt dla firm jest często jedyną możliwością finansowania działalności przedsiębiorstwa, pozyskiwania funduszy na jego rozwój lub zachowania koniecznej do istnienia na rynku płynności finansowej. W zależności od potrzeb, możemy dobrać produkt bankowy w najpełniejszym wymiarze spełniający nasze oczekiwania.

 

Jaki kredyt dla firm wybrać?

 

Kredyt inwestycyjny

Firma, która chce się rozwijać,

 

  • inwestując w nowe obiekty (np. biurowe, przemysłowe, przestrzenie magazynowe itd.),
  • rozbudowując te już istniejące,
  • stawiając na zakup nowoczesnego sprzętu (maszyn, urządzeń, komputerów czy też linii produkcyjnych) lub po prostu na szeroko pojętą restrukturyzację,

 

powinna skorzystać z opcji kredytu inwestycyjnego. Jego zabezpieczeniem jest najczęściej hipoteka (wpis w księdze wieczystej posiadanej nieruchomości przenoszący własność na bank) lub weksel in blanco. Udzielany na okres do 20 lat, często zobowiązuje do okazania instytucji udzielającej kredytu rozliczenia dowodzącego, że otrzymane pieniądze zostały przeznaczone na wskazany wcześniej cel.

 

Kredyt obrotowy

Jeśli firma potrzebuje finansowego wsparcia bieżącej działalności gospodarczej (zakup surowców i materiałów produkcyjnych, spłata zobowiązań wobec kontrahentów) powinna ubiegać się o kredyt obrotowy. Ten kredyt dla firm jest stosunkowo łatwo uzyskać, a jego otrzymanie nie wiąże się z koniecznością przedstawienia bankowi odpowiednich faktur. Okres kredytowania jest zazwyczaj krótszy niż w przypadku kredytu inwestycyjnego, a kwota, o jaką można się starać, zależy między innymi od przychodów przedsiębiorstwa oraz jego zysków.

 

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym

W przypadku, gdy firma pragnie ubiegać się o kredyt bez dokonywania większych formalności, banki oferują możliwość skorzystania z opcji limitu debetowego na bieżącym rachunku. Zaletą tego rodzaju zadłużenia, przyznawanego najczęściej na rok, ale mogącego mieć charakter odnawialny, jest bez wątpienia fakt, że każde zasilenie konta zmniejsza ujemne saldo na rachunku, Odsetki najczęściej płacone są jedynie od wysokości środków, z których korzystamy, a nie całego kredytu.

 

Zanim zdecydujesz się na kredyt dla firm, wybierz ten, który najbardziej odpowiada potrzebom twojego przedsiębiorstwa.

 

Sprawdź również:

Kredyt obrotowy dla firm - na co zwrócić uwagę? »

Zagrożona płynność finansowa firmy - co zrobić? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie