Kilka porad jak wybrać pralkę

Jaka pralka najlepiej spełni nasze oczekiwania? O czym pamiętać, wybierając odpowiadający nam model?

Kilka porad jak wybrać pralkę
Doradzamy na co zwrócić uwagę, wybierając pralkę

Pralka to jeden z tych domowych sprzętów, bez których coraz trudniej wyobrazić nam sobie życie. Pozwalające na oszczędność czasu i energii urządzenie wybrać można spośród tysięcy różnych modeli o coraz bogatszych funkcjach i możliwościach dostępnych na rynku.

Czym kierować się przy wyborze pralki, by spełniała ona nasze oczekiwania i odpowiadała naszym potrzebom?
 

Przewodnik po AGD: Pralka

 

Ładowność

Jedną z najważniejszych cech urządzenia, która decydować powinna o wyborze odpowiedniego dla nas sprzętu, jest pojemność pralki.

Decydując się na najodpowiedniejszy model weźmy pod uwagę przede wszystkim to, ile miejsce w łazience, kuchni czy innym domowym pomieszczeniu mamy na ustawienie nowego sprzętu. Powinniśmy zmierzyć nie tylko wysokość i szerokość, ale również głębokość pralki. Ważna jest również wystarczająca ilość miejsca na swobodne otwarcie drzwiczek i ładowanie urządzenia.

Zastanówmy się też, czy potrzebujemy pralki o naprawdę dużej pojemności, czy wystarczy nam taka o bębnie mogącym pomieścić do 5 kg. Wszystko zależy od tego, jak duża jest nasza rodzina i jak często zamierzamy robić pranie. Pamiętajmy, że im większa i pojemniejsza pralka tym wyższa cena jej użytkowania.

 

Oszczędna pralka

Pralka powinna zapewniać nam na tyle ekonomiczne pranie, na ile to tylko możliwe. O oszczędność powinny zadbać szczególnie duże rodziny zmuszone do częstego korzystania z urządzenia.

Wybierając najodpowiedniejszy model weźmy więc pod uwagę klasę energetyczną sprzętu – modele oznaczone symbolem A+++ to obecnie pralki o najmniejszym zużyciu energii wyrażanym w kW/h i zapewniające największą efektywność prania. Niewiele gorzej w domowych warunkach sprawdzą się jednak zdecydowanie tańsze pralki oznaczone symbolami efektywności A+ czy A.

► Przydatny PoradnikKlasa energetyczna sprzętów domowych rozszyfrowana

Wybierając pralkę pozwalającą na ekonomiczne pranie przyjrzyjmy się również standardowemu zużyciu wody (producenci podają najczęściej roczne zużycie przy 200 cyklach). Im mniejsze zużycie wody, tym lepiej dla domowego budżetu.

 

Pralka cicha i efektywna

Wybierając odpowiednie urządzenie nie zapomnijmy sprawdzić, jaki poziom hałasu wytwarza włączona pralka. Wysoki poziom hałasu może nie tylko zakłócać wykonywanie codziennych czynności, ale i negatywnie wpływać na nasz nastrój i funkcjonowanie.

Producenci pralek zobligowani są również do oznaczenia poziomu efektywności prania, jakiego możemy spodziewać się używając wybranego modelu. Sprzęt oznakowany symbolem A+++ zapewnia najlepsze usuwanie brudu i szybkość oraz dokładność wirowania.

 

Ładowana od góry czy ładowana od przodu?

⇒ Największą popularnością wśród wybierających nowe pralki cieszą się te ładowane od przodu. Ich posiadacze cenią sobie wygodę ich użytkowania i możliwość wykorzystania ich górnej ściany jako półki (na proszek czy płyn do płukania).

⇒ Pralki ładowane od góry również mają swoje zalety. Chociaż decydując się na ich zakup musimy pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni nad urządzeniem, możemy jednocześnie liczyć na większą ładowność bębna przy zachowaniu mniejszych wymiarów urządzenia.

 

Funkcje dodatkowe

Nowoczesne pralki, oprócz podstawowych funkcji takich jak wybór odpowiedniej temperatury czy ilości obrotów oraz programów do prania codziennych tkanin, wyposażone są coraz częściej w programy przystosowane do naszego trybu życia. 

Do dodatkowych funkcji mogą należeć:
 
 • pranie skrócone,
 • usuwanie sierści,
 • pranie ubrań sportowych,
 • pranie butów,
 • pranie antyalergiczne,
 • pranie ubranek niemowlęcych,
 • pranie bielizny,
 • "łatwe prasowanie",
 • odświeżanie parowe,
 • możliwość dodania dodatkowych ubrań do prania w toku,
 • automatyczne dostosowanie czasu prania do wagi,
 • pranie ze zraszaniem,
 • program ECO

W większości pralek mamy również możliwość zaprogramowania godziny startu lub zakończenia prania, czasowe wstrzymanie prania, wyłączenie wirowania czy ustawienia ciechego trybu pracy. 

Nowoczesne pralki wyposażone są w liczne zabezpieczenia przed dziećmi oraz diagnostyką usterek. Coraz częściej do standardu zabezpieczeń należy blokada przed zalaniem mieszkania. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie