Jak wybrać przedszkole dla dziecka?

Przedszkole to prawdziwy przełom w życiu dziecka. Czym się kierować, przy wyborze najlepszego miejsca dla naszej pociechy?

Jak wybrać przedszkole dla dziecka?
Wielki krok, czyli nasze pociechy idą do przedszkola

Jeżeli czujecie, że nadszedł czas na posłanie dziecka do przedszkola, ale nie do końca wiecie, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy jego wyborze – ten artykuł rozwieje wątpliwości.

Przedszkole zdecydowanie uczy dzieci samodzielności i niezależności. Przedszkolaki rozwijają umiejętności w relacjach z rówieśnikami, a także uczą się czerpać satysfakcję ze wspólnej zabawy. Jak wiadomo to także przyszłe przygotowanie naszej pociechy do pójścia do szkoły. Przedszkole inspiruje dzieciaki do stania się bardziej niezależnym, a także wpływa bardzo pozytywnie na rozwój motoryczny dzieci.  Nie bójmy się tego przełomu – stworzy bowiem on dziecku możliwość zdobywania nowej wiedzy i nauczy radości w poznawaniu nowych kolegów.
 

Jakie przedszkole wybrać?

Każda rodzina ma inne potrzeby i kryteria. Pamiętajmy, aby podjąć tę ważną decyzję po przeanalizowaniu istotnych aspektów. Pomoże Wam w tym nasza poniższa lista.

 

1. Godziny otwarcia placówki

Bardzo ważne kryterium wyboru, szczególnie, jeżeli oboje rodziców pracuje i nie może liczyć na pomoc dziadków. Sprawdźmy w jakich godzinach odbywają się zajęcia oraz czy po południu dziecko może zostać w świetlicy pod odpowiednią opieką.

 

2. Dobra lokalizacja

To jedna z kluczowych kwestii przy wyborze przedszkola dla dziecka. Zadbajcie o to, by wybrać przedszkole, gdzie panuje względna cisza, otoczone jest zielenią i przede wszystkim znajduje się stosunkowo blisko Waszego domu.

Najlepszym wyjściem jest posłanie dziecka do przedszkola, do którego moglibyście odprowadzać pociechę na piechotę. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, przeanalizujcie trasę do pracy i wybierzcie lokalizację, która nie będzie zmuszała do przejechania w korkach połowy miasta.

 

3. Ważne bezpieczeństwo

Warto zwrócić uwagę na jakość drzwi, dostosowanie pomieszczeń przedszkolnych, placu zabaw, a także jakości wyposażenia i zabawek. Poprośmy o możliwość zobaczenia wszystkich sal, do których dostęp mają dzieci, również toalet. 

 

4. Leżakowanie

Na pewno wielu z nas pamięta i z traumą wspomina leżakowanie. Zadbajmy o to, aby przedszkole, do którego chcemy posłać dziecko miało zaplanowany czas zarówno na zabawę i edukację, jak i relaks. Niech jednak nie będzie to obowiązkowe leżakowanie, ale słuchanie bajek czy cicha zabawa z możliwością zaśnięcia.

 

5. Odpowiednia grupa rówieśników

Pamiętajcie, aby przedszkole gwarantowało jednego opiekuna na dziesięcioro dzieci. Ważne, aby grupa nie była ogromna – najlepiej, aby liczyła poniżej 20 maluchów. Polecamy także zorientować się, czy dany nauczyciel prowadzi konkretną grupę przedszkolaków od początku do końca, czy każdego roku następuje zmiana.

 

6. Przedszkolne jedzenie

Najlepszym sposobem przekonania się, co tak naprawdę serwuje przedszkole, jest zapoznanie się z aktualnym jadłospisem. Jeżeli nasze dziecko jest uczulone na pewne pokarmy bądź posiada alergie, zapytajmy, czy jest możliwość ustalenia indywidualnej diety.

Jadłospis przedszkolny powinien być zrównoważony i pełen różnych składników. Dzieci potrzebują zarówno węglowodanów, jak i cukrów, białka i witamin.

 

7. Indywidualne podejście do dziecka

Dobre przedszkole będzie oferowało dostosowanie do potrzeb naszego dziecka. Przykładowo, jeżeli nasza pociecha korzysta w dalszym ciągu z pieluch, upewnijmy się, że przedszkole również je uwzględnia.

 

8. Nauczyciele

Przedszkole to krok w nowy etap dla dziecka i bardzo ważnym elementem przedszkola jest oczywiście nauczyciel. Osoba taka powinna być sympatyczna, ciepła i otwarta. Pomimo tego, że wybieramy konkretne przedszkole, powinniśmy jeszcze staranniej wybrać nauczyciela. Idealny opiekun powinien być wspierający, ale jednocześnie stanowczy i umiejący rozwiązać konflikty i negocjować.

Sprawdźcie kwalifikacje kadry, czy nauczyciele posiadają dodatkowe kursy, czy autentycznie lubią swoją pracę. Brzmi przesadnie? Pomyślcie, że to właśnie z taką osobą, dziecko będzie spędzało większość czasu i będzie miała ona ogromny wpływ na jego rozwój.

 

9. Oferta edukacyjna przedszkola

Aktualnie nie jest trudno znaleźć dobre przedszkole, które poza podstawowym programem oferuje najróżniejsze profile. Macie możliwość posłać dziecko do przedszkola językowego, artystycznego czy muzycznego.

Jeżeli pociecha kocha ruch, do wyboru są przedszkola sportowe. Ważne, aby zapewnić dziecku dodatkowe zajęcia, na przykład zajęcia pływania, podstawy języka obcego czy zajęcia artystyczne.

 

10. Przedszkole i jego cena

Przy wyborze placówki zorientujmy się, ile kosztować nas będzie przedszkole i co zawiera pełna wartość. Zapytajmy także o opłaty dodatkowe.

 

Wybór przedszkola w praktyce

  • Przygotuj pełną listę placówek, które są interesujące
  • Zrób rozeznanie i zbierz informacje
  • Zapytaj o datę, do kiedy trzeba zapisać dziecko
  • Poznaj dyrekcję – można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, których nie znajdziemy w ulotkach
  • Poznaj przyszłego nauczyciela dziecka
  • Porozmawiaj z rodzicami, których dzieci uczęszczają do przedszkola
  • Poznaj na własne oczy łazienki, plac zabaw i jadalnię
  • Wybierz najlepszą trójkę spośród całej listy
  • Porozmawiaj z partnerem, rodzicami i podejmij decyzję
  • Zapisz pociechę do przedszkola (termin zapisów w państwowych placówkach to najczęściej marzec/kwiecień)

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie