Kilka porad jak wybrać zmywarkę

Kilka lat temu to urządzenie oznaczało prawdziwy luksus, aktualnie zyskuje coraz większą popularność. Dziś o tym, jak wybrać zmywarkę, aby jej użytkowanie się opłacało?

Kilka porad jak wybrać zmywarkę
Nowoczesny dom, czyli w jaką zmywarkę najlepiej wyposażyć kuchnię

Popularność zmywarek wynika przede wszystkim z oszczędności czasu i pieniędzy. Wyposażenie kuchni w ten pomocny sprzęt AGD staje się dzisiaj wręcz normą.

Co wziąć pod uwagę i jak wybrać zmywarkę, aby autentycznie była ona opłacalna i nasze pieniądze się zwróciły?
 

Krok po kroku: Jak wybrać zmywarkę

 

1. Wielkość zmywarki

Weźcie pod uwagę wielkość kuchni oraz ilość członków rodziny i zdecydujcie, jaka zmywarka będzie bardziej funkcjonalna:
 
 • Zmywarka o szerokości 45 cm
 • Zmywarka o szerokości 60 cm

Pamiętajmy o tym, że decydując się na mniejszą, będziemy mieć do dyspozycji także mniejszą pojemność.

 

2. Rodzaj zmywarki

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, jak wybrać zmywarkę, ważne jest, aby przeanalizować ustawienie naszej kuchni. Wszystko zależy, czy zmywarka będzie dodatkiem do już istniejącego układu, czy może planujemy przebudowę kuchni.
 
 • Zmywarka wolnostojąca
Trzeba zdawać sobie sprawę, że taki rodzaj zmywarki posiada obudowę oraz blat. Zaletą jest fakt, iż można ją ustawić w dowolnym miejscu. Istotne jedynie, aby było możliwe jej podłączenie do prądu, wody oraz kanalizacji.
 
 • Zmywarka zabudowana
Ten rodzaj sprzętu AGD polega na ustawieniu szafek kuchennych w takim ciągu, aby we wnęce umieścić zmywarkę. Mamy zatem do czynienia z zabudowaniem blatu. Ten rodzaj sprzętu daje bardzo atrakcyjny obraz kuchni, a poza tym jest bardzo ekonomiczny.

 

3. Oszczędzamy, czyli klasa energetyczna zmywarki

Warto wiedzieć, że istnieje 7 klas energetycznych (oznaczone literami od A do G). Pamiętajmy o tym, że lepiej kupić zmywarkę o wyższej klasie energetycznej, gdyż w ten sposób jej eksploatacja będzie bardziej wydajna i ekonomiczna.

Bardzo często można znaleźć ofertę zmywarki z symbolem A+. Co on oznacza? Otóż jest to określenie najwyższej klasy energetycznej, czyli bardzo wydajny i opłacalny sprzęt AGD.

 

4. Klasa zmywania

Unia Europejska poza klasą energetyczną ustanowiła także klasę zmywania. To nic innego jak określenie skuteczności z jaką sprzęt zmywa naczynia. Klasa posiada siedem poziomów (litery od A do G).

 

5. Klasa suszenia

Analogicznie rzecz ujmując, zmywarki z klasy A, czyli najwyższej klasy wysuszą nasze naczynia kuchennie najszybciej. Nie decydujcie się na sprzęt z kategorii G: nie tylko eksploatacja będzie dużo droższa, jak i naczynia będą dłużej schły.

 

6. Poziom hałasu zmywarki

Na pewno chcielibyśmy, aby sprzęt funkcjonował cicho i dyskretnie.

Jak wybrać zmywarkę, aby spełniała tę funkcję? Okazuje się, że najcichsze są zmywarki zabudowane. Jeżeli jesteście ciekawi, jak sprawdzić poziom hałasu, zerknijcie na specyfikację sprzętu: w naszym kraju znajdziecie zmywarki z przedziały 37 – 68 decybeli.

 

7. Programy zmywarek

Oczywiście przed zakupem zmywarki, najlepiej poznać rodzaje programów, jakie oferują, aby wybrać taką, która posiada interesujące nas funkcje, oto niektóre z nich:
 
 • Program wstępnego zmywania
Ważne, aby zmywarka go posiadała, jeżeli macie w zwyczaju mocno brudzić naczynia.
 
 •  Program normalny
Funkcja dostosowana do średnio brudnych naczyń. Program zazwyczaj trwa około 100 minut.
 
 • Program oszczędny, tzw. ECO
Zmywarki w programie ECO szybko zmywają w temperaturze około 50 stopni. Czas trwania programu to około pół godziny.
 
 •  Program intensywny
Tą opcję wybiera się w momencie zmywania bardzo brudnych naczyń oraz garnków. Cały proces odbywa się w wysokiej temperaturze i trwa około dwóch godzin.
 
 • Program BIO
Macie wiele naczyń, które są delikatne i wrażliwe na ostre substancje zawarte w płynach i proszkach? Ta funkcja jest idealna. Poza tym temperatura wynosi 50 stopni.
 
 •  Program ekspresowy
Krótki czas zmywania oraz dostosowanie funkcji do lekko zabrudzonych naczyń.
 
 • Program wyparzania
Mowa o programie, który używa bardzo wysokich temperatur w celu wyparzenia nauczyć. Taka funkcja będzie bardzo przydatna, jeżeli mamy dziecko i często wyparzamy butelki.

 

8. Funkcje extra, czyli co dostajemy w bonusie?

 • Opcja połowy załadunku – redukcja ilości poboru wody dostosowana do ilości brudnych naczyń. Jeżeli macie niewiele naczyń, ta funkcja jest idealna.
 • Sensor – inteligenta opcja pozwala określić poziom zabrudzenia oraz wybrania idealnego programu.
 • Automatyczne zaprogramowanie czasu zmywania – jeżeli lubimy planować i zapominamy o wstawieniu zmywarki po ciężkim dniu pracy.
 
DO PRZECZYTANIA:
Klasa energetyczna a niższe rachunki »
Krótki poradnik jak oszczędzać energię w domu »
Jak przygotować kosztorys wyposażenia kuchni? »
Domowe sposoby jak oszczędzać wodę »
Kuchenka gazowa czy elektryczna: która opcja tańsza? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie