Jak wygląda sprowadzenie samochodu z zagranicy?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy krok po kroku. Czego potrzebujesz?

Jak wygląda sprowadzenie samochodu z zagranicy?
Sprowadzenie samochodu z zagranicy - o czym musisz wiedzieć?

Chcesz kupić samochód, zastanawiasz się jaka opcja jest najkorzystniejsza. Warto zainteresować się sprowadzeniem samochodu z zagranicy. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które mogą przydać się zanim zdecydujemy się na ten krok. 

Jak sprowadzić samochód z zagranicy?

Lepiej szukać samemu czy z pomocą wyspecjalizowanej firmy?

Pierwsze pytanie jakie się nasuwa to: ściągnąć samochód samemu czy tez poszukać firmy, która się tym zajmie. No cóż, trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Jedno i drugie rozwiązanie ma wady i zalety. 

Bezpieczniejszą opcją jest poszukanie samochodu na własną rękę, najlepiej jak mamy kogoś znajomego na miejscu, wówczas poszukiwania są ułatwione. Niestety obecnie coraz więcej firm zajmujących się sprowadzaniem samochodów z zagranicy, mija się z prawdą co do informacji o zakupionym samochodzie. Oczywiście takie ryzyko istnieje zawsze przy zakupie używanego samochodu, ale można je zminimalizować.

Jakie dokumenty musimy przygotować przed zakupem pojazdu?

Poszukiwane samochodu za granicą odbywa się w takim sam sposób jak w Polsce, z tym że bez możliwości jego dokładnego obejrzenia. Decydując się na zakup konkretnego auta musimy przygotować parę dokumentów:

 • w zależności czy kupujemy samochód od osoby prywatnej, należy przygotować dwujęzyczną umowę kupna-sprzedazy, jeżeli od komisu, wówczas nie potrzebujemy żadnego dokumentu – otrzymamy fakturę,
 • przeważnie po zakupie samochodu, należy udać sie do miejscowego urzędu w celu wyrejestrowania pojazdu – operacja przeprowadzana jest ze sprzedawcą pojazdu,

Finalnie powinniśmy otrzymać następujące dokumenty, które są niezbędne do rejestracji samochodu w kraju:

 • Karta pojazdu,
 • Dowód rejestracyjny,
 • Zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu.
 • Jeżeli decydujemy się na wrócenie samochodem do kraju, będą niezbędne tablice tymczasowe oraz ubezpieczanie. Jeżeli lawetą, nie potrzebujemy żadnych dokumentów.

Jakie czynności musimy wykonać po zakupie pojazdu?

 • tłumaczenie dokumentów - u tłumacza przysięgłego, za co trzeba zapłacić,
 • należy wykonać badania techniczne,
 • należy opłacić akcyzę w Urzędzie Celnym,
 • należy także uregulować opłatę skarbową w Urzędzie Miejskim,
 • należy także uiścić opłatę recyklingową.

Po wykonaniu wszystkich czynności możemy zarejestrować nasz pojazd. Rejestracja trwa około 1 miesiąca, a przez okres tego czasu otrzymujemy dowód tymczasowy.

Jak sfinansować sprowadzenie samochodu z zagranicy?

Istnieje kilka opcji. Możemy wykorzystać kredyt samochodowy, leasing, kredyt gotówkowy, pożyczkę hipoteczną czy też zapłacić gotówką. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy, ze względu na atrakcyjne warunki jakie obecnie oferują banki.

Sprowadzenie samochodu z zagranicy bardzo często się opłaca, dotyczy to jednak głównie samochodów używanych. Samochody nowe z reguły są droższe poza granicami Polski. 

Sprowadzenie samochodu z zagranicy stało się także normą w naszym kraju, dlatego też wszystkie procedury są dość proste, ale wymagają czasu oraz pewnych nakładów pieniężnych.