Jak wykonać przelew bankowy?

Przelew bankowy to jeden z najpopularniejszych sposobów transferu pieniędzy na konto innej osoby lub instytucji. Jak go wykonać?

Jak wykonać przelew bankowy?
Tradycyjny czy online? Jak zrobić przelew?
  • przelew bankowy
  • konto online

Przelew bankowy to niezwykle popularny sposób transferu środków finansowych na inny rachunek. Przelewem zasilamy konto dziecka, opłacamy mieszkanie, rachunki czy oddajemy pożyczone pieniądze. 

 

Istnieją dwa rodzaje przelewu bankowego, jeden tradycyjny, dostępny w placówce bankowej, drugi bardziej nowoczesny internetowy. Jak poprawnie wykonać przelew i przekazać środki drugiej osobie.

 

Jak wykonać tradycyjny przelew bankowy?

 

Jeśli nie ukończyliśmy 18 lat, nie posiadamy własnego konta bankowego, z jakichś przyczyn nie chcemy przelewać pieniędzy w wirtualnej przestrzeni lub nie posiadamy dostępu do konta online, skorzystać możemy z tradycyjnej formy transferu pieniędzy

 

Przelew możemy wykonać zarówno na poczcie, jak i w banku – warto zorientować się, z jakimi kosztami wiązała się będzie transmisja środków na rachunek w innej placówce, często jest to kwota znacznie wyższa niż opłata za przelew w ramach kont jednej instytucji. 

 

W celu dokonania przelewu wypełnić należy dobrze wszystkim znany czerwono-biały blankiet wpłaty, wpisując:

 

  • imię i nazwisko odbiorcy lub nazwę instytucji,
  • numer konta bankowego, na które przelane mają zostać środki,
  • kwotę przelewu (słownie i cyfrą),
  • dane nadawcy oraz 
  • tytuł przelewu, dzięki któremu odbiorca wiedział będzie, dlaczego przesyłane mu są pieniądze.

 

Jak wykonać przelew bankowy online?

 

Procedura wykonania przelewu jest bardzo podobna do stosowanej w przypadku tradycyjnych transferów pieniędzy z tą różnicą, że odbywa się w wirtualnej przestrzeni dzięki dostępowi do konta online

 

Aby przesłać środki na wybrane konto, należy:

 

  • Odwiedzić stronę naszego banku i zalogować się w serwisie. Pamiętaj, by zachować bezpieczeństwo w sieci – korzystaj z komputerów chronionych programami antywirusowymi i z zaufanych połączeń internetowych.

 

  • Wybrać rachunek, z którego chcemy dokonać transferu pieniędzy (jeśli posiadamy tylko jedno konto, strona nie da nam pola manewru). Kiedy już zostaniemy przekierowani na odpowiedni rachunek, wybieramy opcję przelewu jednorazowego (w niektórych bankach może on nosić nazwę „niezdefiniowanego”) i w formularzu, który pojawi się na naszym ekranie wpisujemy wszelkie konieczne dane (imię i nazwisko/nazwa firmy odbiorcy, numer konta bankowego, kwota, tytuł przelewu).

 

  • Większość placówek poprosi o kod aktywujący przelew wysyłany na przyporządkowany rachunkowi numer telefonu lub spisany z otrzymanej pocztą listy kodów jednorazowych. Po jego wpisaniu pieniądze zostaną wysłane, a odbiorca może zostać automatycznie zapamiętany w celu łatwiejszego dokonywania przelewów w przyszłości.

 

Proces dokonywania przelewu online może się nieco różnić w zależności od placówki. Każda strona online banku posiada jednak instrukcję, która, krok po korku, pokaże nam jak prawidłowo wykonać transfer środków finansowych na inny rachunek.  

 

Sprawdź również:

Koszty konta bankowego »

Jak założyć konto internetowe? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie