Jak wykonać przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny to popularna forma rozliczeń międzykrajowych. Jak go dokonać i z jakimi kosztami się liczyć?

Jak wykonać przelew zagraniczny?
Przelew na konto w banku zagranicznym
  • konto bankowe
  • przelew zagraniczny
  • system SEPA

Przelew zagraniczny to coraz częściej wykorzystywana usługa bankowa. Dzieci przebywające za granicą dokonują transferu pieniędzy na konto swoich rodziców, wysyłamy pieniądze na rachunki sprzedawców pochodzących z różnych krajów, prowadzimy interesy w obcych walutach. Jak wykonać przelew zagraniczny?

 

Przelew zagraniczny a krajowy

 

Przelew zagraniczny w zasadzie niewiele różni się od przelewu krajowego jeśli przyjrzeć się procedurze transferu pieniędzy czy sposobom jego wykonania. Angażuje jednak więcej podmiotów, wymagając współpracy pomiędzy co najmniej dwoma bankami (polskim i zagranicznym) oraz pośrednikami. Z tego też powodu jego realizacja może potrwać dłużej, a sam przelew będzie zdecydowania droższy od krajowego.

 

Jak zrealizować przelew zagraniczny?

 

Najprostszym sposobem realizacji przelewu zagranicznego jest: 

 

1. zalogowanie się na konto bankowe online (można oczywiście zgłosić się do oddziału banku i wypełnić odpowiedni blankiet). 

 

2. w zakładce „Przelewy” wybieramy opcję przelewu zagranicznego i wypełniamy formularz niezwykle podobny do tego, którym posługujemy się w przypadku transferów krajowych – wymaganym do uzupełnienia polem będzie tutaj jednak podanie kodu BIC/SWIFT banku odbiorcy – specjalnego numeru identyfikującego każdy bank (musimy sprawdzić, jaki kod odpowiada bankowi odbiorcy, nie znając tego numeru nie dokonamy przelewu zagranicznego w ramach systemu SEPA). 

 

3. pozostałe pola nie powinny różnić się od informacji podawanych w czasie transferu pieniędzy na polskie konto – podajemy, z jakiego rachunku chcemy przesłać pieniądze, wskazujemy numer konta odbiorcy, kwotę i walutę przelewu oraz jego tytuł.

 

Koszt przelewy zagranicznego

 

Przelew zagraniczny nie jest tani. 

Bank, w którym dokonujemy transferu pieniędzy pobierze za wyświadczoną usługę prowizję (tabelę opłat i prowizji za przelew zagraniczny z pewnością znajdziemy na stronie internetowej banku lub w jego oddziale). 

 

Podobną prowizję pobiorą banki zagraniczne i pośrednicy zaangażowani w transfer środków. Wybierając opcję płatności za przelew, możemy całością kosztów obciążyć odbiorcę, siebie lub podzielić je pomiędzy oba podmioty.

 

W przypadku przelewów realizowanych pomiędzy krajami Unii Europejskiej skorzystać możemy z usługi w ramach systemu SEPA. Wykonany w ten sposób przelew będzie tańszy, unikniemy bowiem pośredników, a koszty transferu podzielić możemy między siebie i odbiorcę w ramach opcji SHARE (SHA).

 

Pamiętajmy, by przed dokonaniem przelewu dokładnie zapoznać się z tabelą prowizji i opłat dostępną w każdym banku. 

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie