Bezpieczny podróżnik: Jak wynająć samochód na wakacje?

Prawdziwy podróżnik uwielbia niezależność i samodzielne układanie planu wycieczki. Wypożyczenie samochodu w podróży bez wątpienia w tym pomaga.

Bezpieczny podróżnik: Jak wynająć samochód na wakacje?
Podróże małe i duże, czyli zwiedzamy świat autem

Krok po kroku: Jak wynająć samochód

 

1 Zrób rozeznanie

Zanim podejmiesz decyzję o wynajmie samochodu, poważnie się zastanów, czy jest to na pewno rozwiązanie, które odpowiada oczekiwaniom podróżujących osób. Jeżeli masz zamiar spędzić wakacje na objazdówce za granicą, jest to z pewnością bardzo dobry pomysł.

Stwórz przed wyjazdem mapę podróży, określ, które punkty na mapie są interesujące. Ważne, aby zwrócić uwagę na rodzaj dróg i warunki. Polecamy funkcje, które oferuje Google Maps (maps.google.com) albo Michelin Maps (www.viamichelin.pl).

Pamiętaj, aby planując trasę wycieczki, zwrócić uwagę nie tylko na atrakcje turystyczne, ale również noclegi. Przeanalizuj czas podróży oraz pobliskie miejsca, w których możesz spędzić wieczór i noc.

 

2 Czytaj komentarze

Fora internetowe i blogi podróżnicze to także cenne źródło informacji, którymi powinien asekurować się bezpieczny podróżnik. Dzięki opiniom innych, możemy podjąć decyzję dotyczącą rodzaju samochodu, który wypożyczymy oraz najlepszych tras i planów podróży.

 

3 Poszukiwanie samochodu w Internecie

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które podsuwa podróżnikowi technologia jest strona skyscanner.pl. Dzięki niej, samochód może czekać na chętnych już na lotnisku. Dzięki funkcji wyszukiwania lotów, mamy możliwość wynajmuj auta w atrakcyjnych godzinach, na przykład godzinę przed przylotem. Pamiętajcie także, aby sprawdzić partnerów linii lotniczych, z którymi podróżujecie - często już w trakcie rezerwacji lotu możemy skorzystać ze zniżek u określonych firm.

W zależności od miejsca, do którego się udajemy, ceny standardowego samochodu osobowego kształtują się około 200 złotych za dzień wynajmu. Oczywiście wszystko zależy od tego, dokąd podróżnik się wybiera. W krajach europejskich istnieje wiele tanich okazji, jak na przykład wynajem samochodów na Krecie czy Wyspach Kanaryjskich, gdzie ceny spadają aż do 100 złotych za dzień wynajmu.

Jeżeli podróżujecie z dzieckiem, najlepiej zdecydować się na auto klasy ekonomicznej (ang. Economy). W innym razie polecamy klasę podstawową (ang. Basic). Jeśli macie w planach górskie przygody, pomyślcie o wypożyczeniu samochodu terenowego.

Istnieje wiele międzynarodowych firm, które oferują wynajem samochodów, między innymi:
  • Europcar  - www.europcar.com.pl
  • Auto-Europe - www.autoeurope.pl
  • Budget - www.budget.com.pl
  • Avis - www.avis.pl
  • Hertz - www.hertz.pl
 

4 Dbanie o szczegóły

Bezpieczny podróżnik powinien także pamiętać, aby zwrócić uwagę na detale. Polecamy wynajmowanie samochodu z Full Insurance, czyli pełnym ubezpieczeniem. Poza tym należy pamiętać o tym, że przy wypożyczeniu auta zazwyczaj wymagana jest kaucja. Bardzo często kaucja to kilka tysięcy złotych (w Europie 1500 euro). Blokuje się je z naszej karty kredytowej i dopiero po oddaniu auta, pieniądze zostają odblokowane. Jeżeli nie macie w posiadaniu takich kwot, najlepiej skontaktować się z firmą wynajmującą samochód i ustalić warunki.

Innym szczegółem, który w podróży wcale nie okazuje się detalem jest posiadanie GPS. Warto zorientować się, czy wynajem auta posiada wyposażenie w takie urządzenie. Jeżeli nie, polecamy zaopatrzyć się w mobilny GPS albo aplikację TomTom (www.tomtom.com/) lub wykupić zagraniczny pakiet danych u naszego operatora komórkowego, dzięki któremu będziemy mieć dostęp do internetowych map.

 

5 Ciesz się samochodem i zdobywaj podróżnicze cele

W momencie, kiedy wypożyczamy auto z lotniska, powinno już na nas czekać. Pamiętajcie, aby mieć przy sobie dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz prawo jazdy. Poza tym najlepiej wydrukować numer rezerwacji. Wynajem samochodu odbywa się na podstawie karty kredytowej, bez której niestety często wypożyczenie auta jest nieosiągalne.

Zanim wrzucimy pierwszy bieg, upewnijmy się, że samochód nie posiada uszkodzeń i odprysków. Jeżeli je zauważymy, dajmy o nich znać firmie wynajmującej auto.
 

Pozostaje życzyć szerokiej i bezpiecznej drogi!

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie