Jak tanio wysłać świąteczne prezenty za granicę?

Nie wszyscy członkowie naszej rodziny usiądą z nami przy jednym stole. Emigranci często nie mają możliwości powrotu do rodzinnego kraju. Jak najtaniej wysłać im świąteczne prezenty? Czy lepiej wybrać kuriera, czy może postawić na tradycyjną pocztę?

Jak tanio wysłać świąteczne prezenty za granicę?
Porównanie metod wysyłania paczek

Jak łatwo się domyślić, paczki, które wysyłamy za granicę są naturalnie droższe niż przesyłki krajowe, a ich dostarczenie trwa zazwyczaj dłużej, szczególnie w okresie przedświątecznym. Nie możemy również zapominać o tym, że prezenty wysyłane za granicą często wymagają dodatkowych formalności.

Przesyłka zagraniczna - ograniczenia

Jedną z formalności jest oclenie paczki. Jeżeli wysyłamy prezenty do krajów spoza Unii Europejskiej, musimy pamiętać, że przesyłki muszą zostać odprawione w urzędzie celnym kraju docelowego. Nadawca ma obowiązek dostarczenia kompletnej dokumentacji celnej. Oczywiście wszystko zależy od tego, do jakiego kraju wysyłamy – często zasady są różne i lepiej zapoznać się z nimi wcześniej.

Czy wiedzieliście, że nie można transportować z naszego kraju:

  • Przedmiotów niebezpiecznych
  • Towarów łatwo ulegających zepsuciu
  • Żywych zwierząt
  • Materiałyów wybuchowych i łatwopalnych
  • Pieniędzy
  • Narkotyków

Wysyłając paczkę do jednego z krajów członkowskich UE, formalności nie różnią się znacznie od tych dopełnianych w przypadku przesyłek krajowych. 

Jak to wygląda cenowo?

Koszt wysłania paczki zagranicznej będzie wyższy niż przesyłka krajowa. Wszystko zależeć będzie oczywiście od parametrów paczki, odgległości, jaką będą musiały prezenty pokonać oraz naszych oczekiwań odnośnie czasu doręczenia.

Decydując się na usługi krokerów kurierskich, przygotujmy się na to, że cena 10 kg paczki może nie przekroczyć 100 złotych. Jednak cena usług międzynarodowych może wzrosnąć, jeżeli planujemy wysłać prezenty bardzo daleko i chcemy, aby dotarły one na miejsce już na drugi dzień. (Cena takiej przyjemności to nawet kilka tysięcy złotych! DHL posiada taką opcję w ofercie).

Kurier czy poczta?

Okazuje się, że kurier może być znacznie tańszy niż tradycyjna poczta. Poza tym robiąc rozeznanie, spotkać można sporo negatywnych opinii na temat funkcjonowania Poczty Polskiej i jej usług. Istnieje wiele porównywarek cen wysyłek za granicę.

Jeżeli jednak nie jesteście przekonani do ich wiarygodności, na stronie kurierów oraz poczty bez trudu znajdziecie konkretne cenniki czy nawet kalkulatory, przybliżające oczekiwane koszty. Pamiętajcie, aby wypełnić formularz, który obliczy cenę paczki w zależności od wielkości prezentów, ciężaru itd.

Dodatkowo, tak Poczta Polska jak i większość firm kurierskich, posiada system śledzenia przesyłek, który pozwala na sprawdzanie lokalizacji paczki. W systemie znajdziemy również informację o nadawcy, odbiorcy oraz planowanym terminie dostarczenia.

Dlaczego kurier jest tańszy?

Niskie ceny kurierów to wynik działania serwisów brokerskich.

Zastanawiacie się, jak to działa?
Otóż serwisy zbierają zamówienia przez Internet od wielu osób dziennie, a następnie przekazują zlecenia firmom kurierskim. Dzięki temu, stawki za przesyłkę są niższe, kurierom bardzo opłaca się taka technika.

Ceny przesyłek u brokerów są tak niskie, że często wybierając pocztę, zapłacimy zdecydowanie więcej. Poza tym kurier zapewni bezpieczeństwo, prezenty zostaną wysłane bez uszkodzenia i dostarczone w określonym dniu a nawet godzinie. Kurier skontaktuje się również bezpośrednio z odbiorcą, aby usprawnić proces przekazania przesyłki.

Porównanie cen i usług licznych firm kurierskich wraz z kalkulatorem można znaleźć na stronie Przesyłarka.pl

Jakie są rodzaje zagranicznych przesyłek pocztowych?

Tradycjonaliści, którzy wybiorą Pocztę Polską, mogą jednak liczyć na coraz lepszą obsługę przesyłek zagranicznych, dzięki nowym usługom, w tym kurierskim. Cena, chociaż wyższa, nie odbiega znacznie od serwisów brokerskich. 

  • Paczka pocztowa zagraniczna: do 20 kg; w Europie dostarczana w ciągu 7 - 8 dni; dostępna opcja zadeklarowania wartości; koszt zależny od wagi i strefy odbioru można obliczyć w kalkulatorze.
  • Pocztex - kurier EMS: Document Pack do 0,5 kg, Kilo Pack do 1 kg, pozostałe do 20 kg; nadanie paczki z domu lub dowolnego oddziału Poczty; krótszy termin dostarczenia - od 1 do 3 dni w UE, od 3 do 6 dni poza; możliwość wykupienia ubezpieczenia; cena do obliczenia w kalkulatorze.
 

Co wybrać?

Wszystko zależy od naszych potrzeb i przyzwyczajeń.

Poczta Polska to rozwiązanie łatwo dostępne i nadal obdarzane dużym zaufaniem przez wielu rodaków. Pomimo negatywnych komentarzy, usługi Poczty poprawiają się z roku na rok a sama firma rozszerza obszar swojego działania, dopasowując ofertę do potrzeb klientów. Wspomniane rozwiązania obsługi przesyłek zagranicznych to dobra opcja dla osób lubiących tradycję i wygodę oraz takich, które paczki wysyłane poza Polskę przygotowują rzadko, dosłownie od święta.

Kurier to, jak już wspomnieliśmy, z reguły tańsza opcja. Wybierając standardową przesyłkę, koszt nie będzie wysoki a usługa dopasowana do klienta. Osoby bez dostępu lub znajomości internetu mogą mieć jednak trudności w dotarciu do firm kurierskich czy poznaniu ich cen i usług. Ze względu na koszt i formę działania, jest to zatem dobra opcja dla osób wysyłających zagraniczne paczki często i szukających nowszych rozwiązań.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie