Jak zabezpieczyć kredyt firmowy?

Przedsiębiorstwo występując z wnioskiem o kredyt firmowy będzie potrzebowało zabezpieczeń. Sprawdźmy, co bank będzie wymagał i jak przedsiębiorca może się zabezpieczyć.

Jak zabezpieczyć kredyt firmowy?
Kredyt firmowy to dobry sposób dofinansowania biznesu

Przedsiębiorcy mogą otrzymać w wielu bankach kredyt bez zabezpieczeń. W tych przypadkach instytucje finansowe będą nakładały na klienta dodatkowe koszty, a kredyt firmowy tego typu przedsiębiorstwo będzie mogło otrzymać do pewnej kwoty.

 

Jakiego standardowego zabezpieczenia oczekują banki?

 

Kredyt firmowy na wyższe kwoty, np. powyżej 200 tysięcy złotych, będzie dostępny dla klientów mogących przedstawić bankowi odpowiednie zabezpieczenie. Instytucje finansowe korzystają z kilku typów zabezpieczeń i mogą to być np.:

 

  • hipoteka
  • weksel in blanco
  • zastaw zwykły lub rejestrowy
  • kaucja środków pieniężnych
  • poręczenie
  • pełnomocnictwo do rachunku

 

Kredyt firmowy a inne gwarancje jako zabezpieczenia

 

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z innych zabezpieczeń. W przypadku kredytu obrotowego będzie możliwe wystąpienie o gwarancję de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego. Gwarancje te wydawane są za pośrednictwem banków komercyjnych na bieżące wydatki przedsiębiorstwa, czyli kredyt obrotowy.

 

Gdy przedsiębiorca stara się o kredyt firmowy na inwestycje będzie musiał skorzystać z innego typu poręczenia. W przypadku kredytu inwestycyjnego przedsiębiorca może wystąpić o poręczenie do Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach Pożyczkowej Linii Poręczeniowej. Z PLP możliwe będzie otrzymanie poręczenia także na kredyt obrotowy. 

 

Oba typy poręczeń są doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw poszukujących kredytu, lecz nie posiadających odpowiedniego zabezpieczenia. Gwarancja de minimis w 2013 roku jest całkowicie bezpłatna, a w kolejnych latach opłata będzie wynosiła 0,5% kwoty gwarancji. Jeśli chodzi o poręczenie PLP, przedsiębiorstwo będzie musiało zapłacić od 1,6% do 2%.

 

Wsparcie ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego może być doskonałym rozwiązaniem dla firm poszukujących kredytu, lecz nie mogącym zapewnić poręczenia. Zabezpieczenia te mogą być przyznane dla kredytów do 3,5 mln złotych, lecz gwarancja de minimis jest tańsza niż poręczenie PLP. Gwarancja jest dostępna w większej liczbie instytucji finansowych i można nią spłacić kredyt w innym banku, czego poręczenie nie zapewni. 

 

Czytaj więcej:

Jak wybrać dobry kredyt dla firm dla Twojego przedsiębiorstwa? »

Prawdy i mity, czyli kredyt dla firm na start »

Kredyt obrotowy dla firm - na co zwrócić uwagę? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie