Jak założyć konto bankowe nie będąc Polakiem?

Konto bankowe w kraju zamieszkania lub tymczasowego pobytu to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy. Jak założyć własny rachunek w polskim banku, będąc obcokrajowcem?

Jak założyć konto bankowe nie będąc Polakiem?
Konto osobiste dla obcokrajowca w Polsce
  • konto bankowe
  • wiza
  • karta pobytu

Polskę odwiedza coraz więcej obcokrajowców. Wielu z nich przybywa na dłużej w celach zawodowych, inni realizują plany osobiste. Konto bankowe w polskim banku jest dla wszystkich sporym ułatwieniem i oszczędnością, większość instytucji finansowych wychodzi więc naprzeciw niepolskojęzycznym klientom, starając się dostosować swoje usługi do ich potrzeb. Jak założyć konto bankowe nie będąc Polakiem?

 

Obcokrajowiec w polskim banku

 

Każdy obcokrajowiec, któremu zależy na otwarciu rachunku w polskim banku, powinien udać się do najbliższego oddziału, wcześniej zapoznawszy się z bogatą ofertą różnych placówek i wybrawszy najbardziej mu odpowiadającą. Warto poprosić znajomego Polaka, by nam towarzyszył, wciąż bowiem nie we wszystkich bankach obsługa mówi po angielsku w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację, choć oczywiście zdarza się to coraz rzadziej. 

 

Szukając odpowiedniej dla siebie oferty również warto udać się do banku osobiście – choć coraz więcej banków dba o tłumaczenie swoich serwisów nie tylko na język angielski, ale również na inne najczęściej stosowane języki (głównie europejskie), to nie wszystkie strony i serwisy przetłumaczone są w pełnym zakresie.

 

Jak otworzyć konto bankowe dla obcokrajowca?


Proces otwarcia konta dla obcokrajowca może potrwać trochę dłużej niż utworzenie rachunku dla polskiego obywatela ze względu na nieco wydłużony okres weryfikacji wszystkich dokumentów. Nie jest to jednak nic skomplikowanego. 

 

W oddziale banku należy okazać niezbędne dokumenty, takie jak 

 

  • paszport - w przypadku obywateli krajów należących do Unii Europejskiej powinien wystarczyć dowód osobisty, 
  • wiza – w przypadku osób pochodzących z krajów, w których wymaganiem jest jej wyrobienie przez przyjazdem do Polski oraz 
  • kartę pobytu, uprawniającą do wielokrotnego przekraczania granicy i określającą czas uprawnionego przebywania na terenie naszego kraju. 
  • Banki wymagają też, by klient posiadał zdolność do czynności prawnych i mogą zapytać o źródło dochodów w Polsce.

 

Konto bankowe powinno zostać otwarte w przeciągu kilku dni od wizyty w oddziale i zgłoszenia chęci założenia rachunku. W niektórych bankach proces otwarcia konta nie potrwa dłużej niż klika godzin.

 

Koszty konta osobistego

Karta pobytu i zagraniczny paszport w wielu przypadkach uprawniają do założenia darmowego rachunku, którego prowadzenie nie będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami. 

 

Za przyznaną do konta kartę najczęściej pobierana jest drobna miesięczna opłata, której uniknąć można dokonując transakcji płatniczych w określonej umową wysokości. 

 

Przelewy na konto zagraniczne to najczęściej koszt wysokości niecałych 3 euro (lub ekwiwalent w innej walucie), można jednak skorzystać z opcji SHA, by rozłożyć je po równo na zlecającego i odbierającego przelew.

 

Szczegółowy zestaw wymagań względem cudzoziemca chcącego założyć konto w polskim banku może się różnić w zależności od placówki, warto więc zapoznać się z indywidualną ofertą wybranej instytucji.

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie