Jak zamknąć konto bankowe?

Jak zamknąć konto bankowe, którego prowadzenie stało się nieopłacalne lub z którego po prostu nie korzystamy?

Jak zamknąć konto bankowe?
Co zrobić z niepotrzebnym rachunkiem osobistym?
  • konto bankowe
  • oddział banku

Sporo z nas posiada konto bankowe w kilku placówkach. Wykorzystujemy je w różnych celach: z jednego łatwiej dokonuje się nam przelewów, prowadzenie innego jest bardziej ekonomiczne, na kolejne wpływają wypłaty w obcej walucie. Jeśli jednak w pewnym momencie zmęczy nas ta różnorodność, prowadzenie konta przestanie być opłacalne lub zwyczajnie przydatne, warto rozważyć opcję zamknięcia niepotrzebnego rachunku. Jak to zrobić?

 

Jak zamknąć konto bankowe?

 

Zamknięcie rachunku nie jest na szczęście procesem skomplikowanym, nie powinno też zająć dużo czasu. 

 

Płać kartą i korzystaj z rabatów sprawdź
  • W większości banków koniecznym wymaganiem jest osobiste zjawienie się w oddziale z dowodem tożsamości w celu wnioskowania o zamknięcie konta.
  • Niektóre placówki wciąż jeszcze proszą o wypełnienie stosownego formularza, przeważająca liczba instytucji odchodzi jednak od nakazu składania pisemnych wniosków.
  • Poproszeni zostaniemy o wskazanie rachunku, na jaki przelane zostaną pozostające na zamykanym koncie środki finansowe, choć w niektórych placówkach zostaną nam one wypłacone bezpośrednio w kasie banku.
  • Najczęściej obowiązującym okresem wypowiedzenia jest jeden miesiąc. Oznacza to, że konto nie zostanie zamknięte od ręki, ale właśnie po upływie tego czasu. Nie zaszkodzi też upewnić się, kiedy wskazany okres wypowiedzenia się skończy, czy konto bankowe faktycznie zostało zamknięte.

 

Niektóre banki, w zależności od rodzaju posiadanego konta i czasu jego prowadzenia, mogą naliczyć nam opłatę za zamknięcie rachunku. Warto zorientować się, ile będzie ona wynosić, wczytując się w tabelę opłat i prowizji dołączaną do umowy o otwarcie rachunku. Zwykle nie powinna to być suma wyższa od 20-30 złotych.

 

Warto przeczytać:

Jak przenieść konto bankowe do innego banku? »

Czy wspólne konto bankowe to dobry pomysł? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie