Jak zaplanować budżet domowy na nowy rok?

Planowanie wydatków i szukanie oszczędności to niełatwe wyzwanie. Nowy Rok sprzyja jednak zmianom. Jak ułożyć budżet domowy?

Jak zaplanować budżet domowy na nowy rok?
Początek nowego roku sprzyja zmianom, również finansowym!
  • budżet domowy
  • planowanie wydatków

Nowy Rok to kusząca data pobudzająca do snucia planów i wdrażania rewolucyjnych zmian w życiu. Chociaż większości z nas zapału w realizacji postanowień nie starcza na długo, z pewnością warto zadbać o to, by noworoczne obietnice dotyczące kwestii finansowych znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jak zaplanować budżet domowy na nowy rok?

 

Przemyślany budżet domowy

 

Planowanie domowego budżetu i szukanie oszczędności warto dokładnie przemyśleć, aby zadbać o ich stopniową, konsekwentną realizację metodą małych kroków, która pozwoli osiągnąć długotrwałe efekty.

 

  • Dla większości osób, które nie poświęcały zbyt wiele czasu planowaniu wydatków, przełomowym może okazać się przygotowanie arkusza (np. w programie Excel), w którym zapisywać będziemy wydawane codziennie sumy, przyporządkowując je odpowiednim kategoriom, takim jak odzież, żywność, kosmetyki czy transport.

 

  • Można posunąć się o krok dalej i rozpisać kategorie na związane z nimi podgrupy – wydatki na żywność w restauracjach czy jedzenie „na mieście”, wydatki na żywność uzależnione od sklepu, w którym robimy zakupy. Arkusz pomoże nam nie tylko zrozumieć, na co wydajemy najwięcej i gdzie możemy szukać oszczędności, ale również unaoczni, w którym sklepie wydajemy najmniej.

 

Wydatki pod kontrolą

 

Kontrola wydatków to jedno, ich planowanie – drugie

 

Przez rozpoczęciem każdego miesiąca warto poświęcić chwilę prognozowaniu, jakie kwoty będziemy musieli wydać w danym czasie na rzeczy niezbędne, tak, aby spróbować kontrolować wydatki na innych płaszczyznach

 

Na przykład: Jeśli w maju planujemy remont łazienki to zrezygnujmy w tym czasie z obiadów w restauracji, a posiłki starajmy się przygotowywać w domu. We wrześniu czekają nas wydatki na podręcznik i wyposażenie szkolne dla naszych dzieci - postarajmy się więc ograniczyć wyjście do teatru czy kina.

 

Pamiętajmy, aby planując budżet domowy na nowy rok trzymać się kilku zasad

 

1. Nie przewidujmy wydatków przekraczających nasze zdolności finansowe

2. Starajmy się nabywać jedynie to, na co naprawdę nas stać

3. Postarajmy się każdego miesiąca odłożyć pewną wyznaczoną sobie kwotę. Zdziwisz się, jaka okrągła suma może się uskładać pod koniec roku z takich oszczędności. 

4. Nie bój się też nowych inwestycji, na przykład w bezpieczne obligacje – możesz je uwzględnić w domowym budżecie jako dodatkowe źródło dochodu.

 

Rozsądne planowanie wydatków może zaprocentować sporymi oszczędnościami, warto więc uważniej przyjrzeć się budżetowi i zaplanować korzystanie z niego, szczególnie w tak sprzyjającym zmianom czasie jak początek nowego roku.

 

Więcej o oszczędzaniu:

Kilka prostych rad jak planować budżet domowy »

Rodzina a budżet domowy - jak wspólnie oszczędzać? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie