Zgubiony telefon: Jak zastrzec numer

Skradziono ci telefon podczas wakacyjnej podróży? Przez nieuwagę zostawiłeś komórkę w pociągu lub restauracji? Jak zastrzec numer utraconego smartfona?

Zgubiony telefon: Jak zastrzec numer
Utracony telefon może okazać się sporym problemem

Kradzież telefonu to sytuacja, której wszyscy chcielibyśmy uniknąć. Smartfony to obecnie nie tylko urządzenia ułatwiające kontakt ze światem i niezbędne narzędzie komunikacji, ale również coraz wartościowsze przedmioty. Co zrobić, by uchronić się przed dodatkowymi kosztami kradzieży bądź zgubienia telefonu, które wywindują comiesięczne rachunki? Jak zastrzec numer skradzionego urządzenia?

Chociaż statystki pokazują, że telefony gubimy najczęściej latem w czasie wakacyjnych wyjazdów, przykra niespodzianka może nas spotkać codziennie. Jeśli próby odzyskania telefonu kończą się fiaskiem, najlepiej pogodzić z myślą, że prawdopodobnie nie zobaczymy już więcej naszego smartfona i jak najszybciej zadbać o bezpieczeństwo pieniędzy i poufnych danych.

⇒ Nie przegapZgubiony telefon komórkowy: co robić?
 

Jak zastrzec numer komórki?

Najprostsza opcja to telefon do operatora sieci, który zadba o blokadę wskazanego numeru. W wielu przypadkach potrzebny będzie kod abonenta lub inne dane pozwalające na potwierdzenie tożsamości klienta i autentyczności prośby.

Blokady numeru można dokonać również z poziomu internetowego konta klienta sieci – większość operatorów udostępnia korzystającym z ich usług panel pozwalający na zarządzanie wirtualnym kontem telefonicznym.

Zastrzec numer można również w dowolnym salonie operatora, jeśli telefon ginie podczas wakacyjnych podróży wizyta osobista w salonie może jednak być niemożliwa.

 

Jak zablokować numer IMEI?

Wiedza o tym, jak zastrzec numer telefonu to podstawa, jednak równie ważne w przypadku kradzieży smartfona może okazać się zablokowanie numeru IMEI.

Numer IMEI to składający się z piętnastu cyfr unikatowy numer seryjny urządzenia, a jego blokada zagwarantuje, że aparat w niepowołanych rękach nie będzie mógł zostać użyty. W celu zablokowania numeru IMEI najlepiej zaraz po odnotowaniu kradzieży telefonu udać się na posterunek policji, by dzięki zgłoszeniu zdarzenia otrzymać pisemne zaświadczenie o kradzieży telefonu.

Z dokumentem powinniśmy udać się do najbliższego salonu operatora. Wymaganymi będą też dokument tożsamości oraz zaświadczenie pozwalające stwierdzić, że jesteśmy właścicielami skradzionego urządzenia. Jeśli po nałożeniu blokady na telefon okaże się jednak, że aparat udało się odzyskać, numer IMEI może zostać bezpłatnie odblokowany na życzenie klienta.

Blokada numeru IMEI jest jednak możliwa jedynie w wypadku telefonów skradzionych. Urządzenia, które sami zostawiliśmy w restauracji nie będziemy mogli „ratować” w taki sposób.


Zgubienie czy kradzież telefonu to niestety sytuacje, które zdarzają się coraz częściej. Skutki tych zdarzeń można minimalizować, starając się na bieżąco dbać o synchronizację danych gromadzonych na urządzeniu z dyskiem posiadanym w chmurze Google czy iCloud. Warto również zainstalować specjalne aplikacje, które ułatwiają zlokalizowanie utraconego telefonu.

Telefon warto też zabezpieczać hasłem dostępu, a na czas zagranicznych wakacji wyłączać pocztę głosową, by uniknąć wysokich rachunków w przypadku dostania się urządzenia w niepowołane ręce.
 
DO PRZECZYTANIA:
Jak uratować zalany telefon komórkowy? »
Czy warto wykupić ubezpieczenie telefonu? »
Zgubiony portfel: co robić? »
Ubezpieczenie turystyczne: Tak czy Nie? »
Co jest lepsze: mix, abonament czy karta? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie