Z okazji nowego roku obniżamy oprocentowanie pożyczki o 50%
RRSO 10,56%
Sprawdź koszty kredytu

Przykład reprezentatywny dla wariantu 10 000 zł na 24 miesiące: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,56%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 10 000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 11 083,10 zł, oprocentowanie stałe: 4,74%, całkowity koszt kredytu: 1083,10 zł (w tym: prowizja: 554,09 zł (5,25%), odsetki: 529,01 zł), 24 równe, miesięczne raty w wysokości 461,79 zł. Kalkulacja została dokonana na 30.12.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej Klienta, daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Wartość oprocentowania i prowizji jest obniżona o 50% w stosunku do standardowej oferty pożyczki. Pożyczkę na dowód mogą otrzymać osoby mające relację z Bankiem oraz uzyskujące dochody m.in. z umowy o pracę, umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Aby otrzymać Pożyczkę na dowód, niezbędne jest posiadanie adresu e-mail. Szczegóły oferty w placówkach i na www.aliorbank.pl.

Zwiń

Jak zdolność kredytowa obliczana jest przez banki?

Zdolność kredytowa, czyli sposobność klienta do terminowego i regularnego spłacania rat zadłużenia, zostanie wyznaczona przez bank przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu osobie prawnej lub fizycznej.

Jak zdolność kredytowa obliczana jest przez banki?
Jak bank wyznacza wolne środki potencjalnego kredytobiorcy?
  • zdolność kredytowa
  • aktualne zobowiązania finansowe
  • dochód

Co to jest zdolność kredytowa?

 

Zanim bank zdecyduje o przyznaniu kredytu ubiegającemu się o niego podmiotowi (osobie fizycznej lub prawnej), każdorazowo przeanalizuje jego zdolność kredytową. Kredytodawca musi bowiem ocenić sposobność klienta do terminowego i regularnego spłacania rat kredytu wraz z należnymi odsetkami i wszystkimi kosztami dodatkowymi w wyznaczonym ramami umowy czasie.

 

Jak zdolność kredytowa obliczana jest przez banki?

 

Każdy bank przyjmuje własną metodę wyznaczania wolnych środków potencjalnego kredytobiorcy, które ten mógłby przeznaczyć na późniejszą spłatę kredytu. Waga czynników branych pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej może być na tyle różna w zależności od placówki, że nierzadko dochodzi do sytuacji, w której temu samem podmiotowi jeden bank odmawia udzielenia kredytu, ale już w drugim nie ma on większych problemów z zadłużeniem się. W większości przypadków zdolność kredytowa wyznaczana jest jednak na podstawie wspólnych dla wszystkich banków procedur, bazujących na:

 

Wysokości osiąganych dochodów oraz ich regularności – najatrakcyjniejszym kredytobiorcą jest osoba dysponującą umową na czas nieokreślony, która stanowi gwarancję regularnych wpłat na konto;

 

Wysokości wszystkich zobowiązań finansowych kredytobiorcy – bank rozpatrzy wszelkie zobowiązania podmiotu ubiegającego się o kredyt, począwszy od koniecznych do spłacania rachunków, przez czynsze, alimenty, limity na rachunku bankowym lub karcie kredytowej, zaciągnięte wcześniej kredyty lub pożyczki, koszty składające się na utrzymanie samochodu itd. Wszystkie zobowiązania zostaną rozpatrzone pod kątem całego gospodarstwa domowego, a więc kredytobiorcy i członków jego rodziny;

 

Stosunku wysokości spłacanych rat kredytu do dochodu – zgodnie z najnowszymi regulacjami Komisji Nadzoru Finansowego wysokość wszystkich rat kredytu, które spłacić będzie musiał kredytobiorca, nie może przekroczyć 50% jego dochodu netto (w przypadku zarabiających powyżej średniej krajowej 65% dochodu).

 

Na podstawie powyższych danych bank wyliczy, czy pozostające nam wolne środki finansowe warto zainwestować, przyznając nam kredyt. Jako potencjalni kredytobiorcy także możemy sprawdzić naszą zdolność kredytową dzięki dostępnym w Internecie kalkulatorom posługującym się podobnymi algorytmami do tych stosowanych przez banki.

 

Warto przeczytać:

Jak poprawić swoją zdolność kredytową? »

BIG a kredyt gotówkowy »

Kto pomoże Ci rozwiązać spór z bankiem? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie