CV pisane na kolanie i zdjęcia z urodzin, czyli jak znaleźć pracę przez Internet?

Zasady poszukiwania pracy zostały zrewolucjonizowane przez internet i portale rekrutacyjne. Jak szukać pracy w sieci i czego nie robić żeby znaleźć zatrudnienie?

CV pisane na kolanie i zdjęcia z urodzin, czyli jak znaleźć pracę przez Internet?
Nasz profil coraz łatwiej sprawdzić online!
  • szukam pracy w internecie
  • CV i list motywacyjny
  • portale społecznościowe a praca

O ile jeszcze dekadę temu szukanie pracy wiązało się z przeglądaniem ogłoszeń w gazetach, o tyle dzisiaj to niemal praktycznie serfowanie po stronach internetowych. Na pierwszy rzut oka powinno być łatwiej, bo przecież dzięki "sieci" w jednej chwili możemy dotrzeć do wielu ofert. To oczywiście prawda, ale sęk w tym, że przecież dokładnie takie same możliwości mają setki tysięcy innych bezrobotnych. Na to, że tego ogłoszenia, które tak Cię zaciekawiło, nie znaleźli, raczej byśmy zatem nie liczyli. Wniosek jest więc prosty - aby znaleźć pracę przez internet, trzeba się do tego solidnie przygotować.

 

Stanowisko dobierz do doświadczenia

czyli na prezesa może jeszcze za wcześnie...

 

Zacznijmy od tego, by odpowiednio ocenić własne możliwości. Ambicja to świetna sprawa, ale jeśli ktoś, kto dopiero co skończył studia i nie ma w zawodzie żadnego doświadczenia, chce z miejsca debiutować jako wiceprezes zarządu niemałej firmy... 

 

Na starania o tak dobre stanowisko jeszcze przyjdzie czas, a na razie warto skupić się na czymś bardziej przyziemnym, ale też i bardziej realnym

 

Z drugiej strony - nie oznacza to, że nie ma sensu starać się o posady tylko ciut lepsze niż poziom naszego CV. Jeśli skonstruujemy je w odpowiedni sposób i umiejętnie uwypuklimy nasze największe atuty, szanse będą całkiem spore.

 

Przygotuj nowe CV

i nie wysyłaj wersji archiwalnych

 

A propos... Nawet jeśli jesteśmy ludźmi, którzy na rozmowie kwalifikacyjnej bardzo zyskują, pamiętajmy, że aby do niej doszło, najpierw swoje zrobić muszą wspomniane już CV i list motywacyjny

 

Jeśli więc wciąż potencjalnym pracodawcom wysyłamy ich wersje, które powstały trzy lata temu i w dodatku "na kolanie", to - delikatnie rzecz ujmując - swoich szans nie podnosimy. Z ludźmi, którzy tego typu teksty czytają na co dzień, takie numery nie przejdą. 

 

Aby ich sobą zainteresować, potrzeba czegoś więcej niż tylko standardowe formułki. Bez dłuższej chwili spędzonej nad CV i listem motywacyjnym się więc nie obejdzie.

 

Szef na Facebooku

czyli nie każde zdjęcie się spodoba

 

Na koniec jeszcze kilka słów o portalach społecznościowych

 

Nie, to nie żart. Tak bowiem jak z ich winy rozpadło się już niejedno małżeństwo, tak też coraz częściej stają się one miejscem pierwszej weryfikacji kandydata do pracy. 

 

Być może w pierwszej chwili brzmi to nieco zaskakująco, ale gdyby się nad tym zastanowić, to rzeczywiście świetna metoda. Sprawdzając konto kandydata na portalu społecznościowym, często można się o nim dowiedzieć znacznie więcej niż z CV

 

Innymi słowy - chcąc znaleźć pracę przez internet, na tenże internet jednocześnie trzeba też uważać. To dlatego odradzamy zamieszczania tam:

 

  • wpisów obrażających poprzednich pracodawców
  • zdjęć dokumentujących poważne "zmęczenie" po urodzinach kolegi
  • innych przesłanek ku temu, że nie będzie z nas dobrego pracownikach

 

Pamiętajmy zatem, aby mądrze wykorzystywać potencjał internetu. Jest to wspaniałe narzędzie, które pozwala nam na znalezienie wspaniałych ofert pracy, jednak może nam również utrudnić poszukiwania. Na szczęście w internecie można znaleźć także sporo dobrych rad!

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie