Jak zostać freelancerem?

Freelancer – na czym polega jego praca i co zrobić, aby nim zostać?

Jak zostać freelancerem?
Wolny strzelec - sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem…

Zastanawiasz się nad rzuceniem stałej pracy na rzecz wykonywania zleceń z domu, lecz tak naprawdę nie wiesz od czego zacząć?

Praca jako wolny strzelec to z jednej strony odpoczynek od czujnego oka przełożonego i brak uciążliwych dojazdów do pracy, a z drugiej strony ogromne pokłady samodyscypliny i motywacji. Od czego zacząć, czyli jak stawiać swoje pierwsze kroki jako freelancer?
 

KIM WŁAŚCIWIE JEST FREELANCER?

Freelancer określany jest również wolnym strzelcem i oznacza osobę specjalizującą się w danej dziedzinie, która pracuje bez etatu, tj. wykonuje projekty na zlecenie. Słowo to po raz pierwszy zostało użyte w książce Waltera Scotta pt. „Ivanhoe” i dotyczyło średniowiecznego najemnego wojownika. Free z j. angielskiego oznacza „wolny”, natomiast lancer to „lanca” czyli włócznia (rodzaj broni). 
 
Do rozwoju freelancingu niewątpliwie przyczynił się szeroko upowszechniony Internet, bez którego żaden wolny strzelec nie byłby tak bardzo skuteczny. To właśnie drogą on-line najczęściej pozyskiwani są klienci i w ten sposób następuje kluczowy przepływ informacji na temat danego projektu.

 

WOLNY STRZELEC – PROFESJONALISTA W KAŻDYM CALU

Freelancer to przede wszystkim specjalista - może nim więc zostać każdy kto posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, najczęściej są to osoby działające w branżach powiązanych z:
 
  • IT,
  • dziennikarstwem,
  • fotografią,
  • grafiką,
  • tłumaczeniami,
  • redagowaniem i korektą tekstów.
     
 

CECHY KAŻDEGO FREELANCERA

Niewątpliwe największą zaletą bycia freelancerem jest to, że sam sobie jest szefem. Każdy wolny strzelec samodzielnie zarządza swoim czasem i narzuca sobie odpowiednie wymagania. Musi być przy tym zdyscyplinowany, zmotywowany i zorganizowany. Tylko i wyłącznie od ilości wykonanych zleceń będzie zależeć jego sytuacja finansowa pod koniec miesiąca. Wolny zawód nie jest więc dla każdego – warto uświadomić to sobie jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o rzuceniu pracy na etacie.   
 
Przygodę z freelancingiem można rozpocząć w każdym momencie życia, co nie oznacza, że każdy freelancerem zostać może. Niezwykle ważna jest motywacja, cierpliwość, samozaparcie i nieprzejmowanie się pierwszymi niepowodzeniami. Początki bowiem prawie na pewno będą trudne, zwłaszcza gdy jeszcze nie posiada się ani rekomendacji, ani stałych klientów.

 

Krok po kroku: Jestem freelancerem

Jak zacząć swoją przygodę jako freelancer?
 

KROK 1: PODJĘCIE DECYZJI

Należy uświadomić sobie w czym jest się dobrym oraz rozważyć wszystkie plusy i minusy bycia wolnym strzelcem. Warto zebrać dodatkowo fundusze (tzw. poduszka finansowa) na przetrwanie pierwszych miesięcy, które to mogą (ale nie muszą) okazać się bardzo ciężkie.
 
 

KROK 2: POZYSKANIE KLIENTÓW

Zleceniodawców najlepiej wyszukiwać w Internecie i regularnie przeszukiwać ogłoszenia znajdujące się na różnych portalach, np. useme.eu/pl, freelanceria.pl, outwork.pl. Trzeba być uważnym i działać energicznie pośród wszechobecnej konkurencji. Niezwykle przydatna okazać się może umiejętność budowania sieci kontaktów, czyli tzw. networking oraz własna strona internetowa prezentująca posiadane umiejętności.  
 
 

KROK 3: WYKONYWANIE ZLECEŃ

Rzetelnie wykonany projekt i zadowolony klient to rekomendacja i powiększająca się sieć kontaktów. A im więcej zleceń, tym większy zarobek. Pamiętajmy przy tym, aby mierzyć siły na zamiary.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie