Jakie korzyści daje karta płatnicza?

Karta płatnicza służy obecnie nie tylko dokonywaniu szybkich i wygodnych transakcji bezgotówkowych. Często wyposażona jest w pakiet dodatkowych usług.

Jakie korzyści daje karta płatnicza?
Karta płatnicza to nie tylko szybkie płatności bezgotówkowe
  • karta płatnicza
  • cashback
  • affinity
  • transakcje bezgotówkowe

Banki, świadome konkurencji na rynku i coraz bogatszych ofert kierowanych w stronę potencjalnych klientów, prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych form zdobycia lojalnych konsumentów, których wygoda przywiąże do konkretnej placówki na dłużej. 

Jedną z metod zaskarbienia sobie klientów jest uzupełnianie oferty towarzyszącej wyrobieniu karty płatniczej danego banku w pakiet dodatkowych usług.

Jakie korzyści daje karta płatnicza?

1. Karta płatnicza za darmo?

Banki starają się zachęcić jak największą liczbę klientów do dokonywania transakcji bezgotówkowych. Z tego względu często rezygnują z pobierania opłat za korzystanie z karty: o ile klient zdecyduje się na płatności nią określoną ilość razy w wyznaczonym czasie lub płatności te będą opiewać na wskazaną sumę. 

Wydanie karty oraz jej personalizacja również coraz częściej nie wiążą się z kosztami.

2. Łatwe płatności na całym świecie

Karta płatnicza pozwala nam dokonywać transakcji bezgotówkowych nie tylko na terenie całego kraju, w którym została wydana, ale również za granicą

Biorąc pod uwagę, że większość kart emitowanych w Polsce ma statusmiędzynarodowego środka płatniczego, można go wykorzystać w praktycznie każdym miejscu na świecie. Visa i MasterCard akceptowane są w większości krajów w Europie i poza nią.

Wyjeżdżając poza granice kraju nie musimy więc martwić się koniecznościąwymiany waluty w kantorach. Kursy oferowane przez banki ze przewalutowanie płatności bezgotówkowych są często bardziej korzystne niż oferta kantoru i często nie wiążą się z pobraniem prowizji. 

Karta zmniejsza również możliwość zgubienia/kradzieży gotówki, którą będziemy mieć przy sobie - kartę można od razu zastrzec pod specjalnym numerem.

3. Zakupy w dowolnym momencie

Posiadacze kart obciążeniowych i kredytowych mogą dokonywać płatności elektronicznych nawet wtedy, gdy nie posiadają już wymaganych środkówna koncie. 

Powstały w ten sposób kredyt nie wiąże się z koniecznością spłaty dodatkowych sum, musi jednak zostać spłacony w wyznaczonymbezodsetkowym terminie.

Również korzystający z kart debetowych mają taką możliwość po uruchomieniu limitu kredytowego w ramach konta osobistego. 

4. Sieci partnerskie

Niektóre banki mają podpisane umowy z innymi podmiotami (na przykład popularnymi sieciami sklepów czy stacji benzynowych), a w ramach współpracy umożliwiają zbieranie punktów za każdą płatność dokonaną w punkcie akceptanta bądź przewidują rabaty dla klientów wybranych placówek. Karty partnerskie charakteryzują się nadrukowanym na plastiku logo współpracujących z bankiem podmiotów.

5. Pomoc potrzebującym

Karta płatnicza nazywana affinity umożliwia z kolei odliczanie od każdej dokonywanej nią transakcji bezgotówkowej pewnej sumy, która zostanie następnie przekazana na konto organizacji charytatywnej, wsparcie uczelni wyższej lub grupy sportowej. Użytkownik karty nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów odciągnięcia tej kwoty transakcji.

6. Cashback, czyli nie szukaj bankomatu

Posiadacze kart debetowych mogą podczas dokonywania płatności bezgotówkowych w sklepie pobrać, po uprzednim zgłoszeniu takowej chęci sprzedawcy, dodatkowe pieniądze. Usługa ta, czyli cashback, zwalnia nas z obowiązku szukania bankomatów.

7. Dodatkowe produkty

Poza tym karta płatnicza może być źródłem usług niezwiązanych bezpośrednio z bankowością. Niektóre gwarantują pakiet ubezpieczeń, inne są nośnikiem porad i gotowych rozwiązań na różne zdarzenia losowe, z użytkowaniem wybranych kart związane są również różnego rodzaju promocje i ułatwienia podróżnicze.

8. Chargeback

Chargeback to jedno z przydatnych zabezpieczeń transakcji wykonanych kartą płatniczą. Jeśli nasza karta zostanie obciążona w niewłaściwy sposób, związany z oszustwem lub pomyłką, mamy prawo złożenia reklamacji i odzyskania naszych pieniędzy.

Może to być przydatne rozwiązanie w przypadku zakupów online i prób odzyskania pieniędzy od nieuczciwych sprzedawców. Reklamacja chargeback często rozpatrzona zostanie szybciej niż próby dochodzenia swoich praw innymi sposobami.

Zanim zdecydujemy się na wybór określonego środka płatności elektronicznej, prześledźmy oferty różnych banków. Każda karta płatnicza posiada swój własny wachlarz towarzyszących jej usług. Zastanówmy się, jakie funkcje karty będą dla nas najbardziej przydatne.

Więcej o kartach:
Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej? »
Rodzaje kart płatniczych »
Jak oszczędzać z kartą kredytową? »
Czy doczekamy się „polskiej" karty płatniczej? »
Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie