Jakie koszty ma preferencyjny kredyt studencki?

Preferencyjny kredyt studencki w roku akademckim 2013/2014 to dopłata do studiów dla potrzebujących żaków. Czy takie rozwiązanie wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami?

Jakie koszty ma preferencyjny kredyt studencki?
Kredyt studencki i koszty z nim związane

Gdzie złożyć wniosek o preferencyjny kredyt studencki?

 

Kredyt studencki w roku akademickim 2013/2014 oferują cztery placówki bankowe:

 

 

Stoisz przed decyzją, gdzie złożyć wniosek o kredyt studencki wraz ze wszystkimi dokumentami? No cóż musisz się zastanowić, co prawda różnice nie są rażące, ale występują. Poniżej podejmujemy się próby porównania wszystkich możliwych ofert występujących na rynku. Pozwoli to pomóc w podjęciu decyzji na który bank się zdecydować.


Oprocentowanie kredytu studenckiego

 

Oprocentowanie we wszystkich ofertach jest równe 50% stopy redyskontowej, która ustala jest przez Radę Polityki Pieniężnej i wynosiła w obecnym roku akademickim 1,38%.

 

Opłata za rozpatrzenie wniosku

 

Kredyt studencki takowej nie posiada, charakteryzuje ona oferty komercyjne, nie obejmuje kredytu preferencyjnego dla żaków.

 

Ile wynosi prowizja za przelanie pieniędzy na konto w banku, w którym decydujemy się na kredyt studencki?

Tylko Bank PEKAO nie pobiera żadnej prowizji, pozostałe banki takową pobierają. Bank PKO pobiera prowizję w wysokości 0,5%-1% od wartości transzy kredytu, bank SGB 0,75%, natomiast bank PBS 1%. Tak więc najkorzystniejszą ofertę w tym aspekcie posiada bank PEKAO.

 

A ile wynosi prowizja jeżeli prosimy o przelew na konto w innym banku?

W tym wypadku bank PKO wymaga najwięcej, bo 2%. Bank PBS 1%, SGB 0,75% natomiast bak PEKAO 0,5%, co jest najtańszą opcją. Kolejny raz wygrywa opcja banku PEKAO.

 

Czy bank pobiera prowizję od poręczenia przez Bank Gospodarstwa Krajowego?

Jest to opcja ratująca studentów, którzy nie posiadają poręczycieli. Wszystkie banki oczekują prowizji w wysokości 1,5%. Jednak bank PEKAO nie daje pozwolenia na poręcznie przez BGK, jest to niewątpliwa wada.

 

Poręczenie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – możliwe?

Tak, ale tylko w bankach PBS i SGB.

Przyglądając się powyższym ofertom, dla studentów, którzy mają gwarancję poręczenia warto zdecydować się na bank PEKAO, ale jeżeli takiego poręczenia nie posiadają, musza rozważyć oferty banków PBS oraz SGB. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.

 

Czytaj więcej:

Co to jest kredyt studencki? »

Kredyt studencki PKO, czyli jak opłacić studia »

Pożyczka dla studenta, czyli witaj w świecie finansowych błędów »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie