Jakie metody oszczędzania daje nam konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe pozwoli Ci zaoszczędzić dodatkowe pieniądze - jak to działa? Czy taka forma oszczędzania to ułatwienie gromadzenia dodatkowych środków czy wymaga dodatkowego poświęcenia?

Jakie metody oszczędzania daje nam konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe - daje dodatkowe opcje oszczędzania?

Konto oszczędnościowe stanowi konkurencję dla bardzo popularnych lokat terminowych. Oprócz standardowych zalet jakim jest dzienna kapitalizacja odsetek czy też elastyczność w uwalnianiu środków, banki oferują dodatkowe możliwości w ramach kontach oszczędnościowego.

 

Zaokraglenie naszych płatności


W jaki sposób bank zaokrągla nasze płatności?

 

  • Przykładowo: mBank w programie mSaver oferuje opcję zaokrąglania płatności bezgotówkowych do pełnych kwot. Wykonując przelewy internetowe czy też dokonując płatności kartą, kwoty niepełne są zaokrąglane. To znaczy, że jeżeli dokonamy płatności kartą debetową w supermarkecie w wysokości 186,50 zł, bank zaokrągli tę kwotę do wysokości 190 zł i odłoży 3,5 zł na koncie oszczędnościowym.

 

W zależności od banku oraz kwot jakimi operujemy zasady są dość podobne. Bank zaokrągla do góry, a kwotę zaokrąglenia odkładamy na koncie. Jest to jeden z automatycznych metod oszczędzania, który pomaga nam odłożyć pieniądze przy codziennych zakupach.

 

Procent do odłożenia


Konto oszczędnościowe w mBanku pozwala także na wybranie stałej, miesięcznej kwoty oszczędzania. Wyobraźmy sobie, iż po dokonaniu wszelkich transakcji, nasze zaokrąglenia dają pewną kwotę. Możemy ustalić, iż zostanie dodana do tej kwoty pewna stała wartość, jak na przykład 20 zł. W ten sposób wprowadzamy dyscyplinę do naszego oszczędzania. Możemy również zadecydować, jaki procent odłożonej kwoty zostanie dodatkowo odłożony.

 

  • Przykładowo: konto oszczędnościowe posiada 100 zł oszczędności, procent, o którym zadecydowaliśmy wynosi 5%, oznacza to, iż na koniec miesiąca zaoszczędzimy 105 zł.

 

Stała kwota - premia


Inną opcją może być na przykład określenie minimalnej wpłaty miesięcznej na konto oszczędnościowe. Niektóre banki dokonują takiej operacji automatycznie w wybranym przez nas dniu każdego miesiąca. Pamiętaj, że nie musi być to wysoka kwota, jednak zapewni nam systematyczne powiększanie oszczędności. Przykładowo ING Bank oferuje premię za takie zachowanie. Zmusza to nas do systematyczności, poprzez dodatkowe korzyści.

 

Banki w różne sposoby zachęcają nas do oszczędzania. Zastanówmy się, która z opcji jest dla nas najkorzystniejsza i sprawdźmy czy nasze konto osobiste posiada opcję założenia konta oszczędnościowego.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie