Jak oszczędzać: Jakie ubrania opłaca się oddawać do pralni?

Nie wszystkie ubrania powinniśmy prać i czyścić w domu. Istnieją takie, które wymagają prania chemicznego. Jak oszczędzać na tym obowiązku i stracić głowy ani zawartości portfela – o tym dzisiaj.

Jak oszczędzać: Jakie ubrania opłaca się oddawać do pralni?
Pranie chemiczne pod lupą

Jakie ubrania powinniśmy prać chemicznie?

Przede wszystkim różnego rodzaju okrycia wierzchnie, czyli kurtki, kożuchy, płaszcze. Pamiętajmy także o marynarkach, garniturach i garsonkach. Często nasza pralka jest za mała na pranie pościeli, narzut czy obrusów – możemy wtedy skorzystać z usług pralni chemicznej. Dodatkowym plusem jest krochmalenie oraz maglowanie tych materiałów, czyli jednocześnie uzyskanie świeżości i sztywności.

5 wskazówek jak oszczędzać na praniu chemicznym

 

1 Opis na metce

Zanim zdecydujesz się na pranie na sucho, przeczytaj dokładnie opis na metce. Istnieje znaczna różnica w zaleceniu: prać tylko i wyłącznie na sucho – chemicznie, a czyścić na sucho – chemicznie. Zatem jedwabne koszule czy kaszmirowe swetry możesz spokojnie prać ręcznie w domu. Wskazówką jest używanie do tego specjalnych płynów albo szamponu dla dzieci.

Nie zapominaj, że niektóre tkaniny pod wpływem wody nieznacznie się kurczą, dlatego na metce często zaleca się pranie chemicznie. Można jednak spokojnie wyprać je samodzielnie i dobrze wyprasować – będą równie dobrze wyczyszczone, jak po praniu chemicznym.

2 Nie zostawiaj plamy na później

Jak oszczędzać na praniu chemicznym i każdym innym mówi nasza kolejna porada: zapieraj plamy od razu! Jeżeli zauważysz świeżą plamę, nie zwlekaj – zapierz ją ręcznie, zasyp proszkiem, nie zacieraj. Dzięki temu unikniesz oddania ubrania do pralni chemicznej. Na rynku znajdziesz całą masę preparatów do walki z silnymi zabrudzeniami. Czasem wystarczy dobry środek zapobiegawczy i zawartość naszego portfela zostanie nienaruszona.

3 Prasuj sam!

Nie oddawaj ubrań do pralni tylko dlatego, że dzięki niej nie musisz prasować. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że 25% rachunku płacimy za pranie odzieży, a pozostałe 75% jej prasowanie!

Dobre żelazko i odpowiedni pokrowiec na deskę do prasowania to doskonała metoda, która pokaże, jak oszczędzać. Zastanów się, czy godzina prasowania autentycznie warta jest ceny pralni chemicznej. Żelazka mają świetne funkcje parowania i dzięki nim rzeczy prasuje się bardzo łatwo. Żakiet, który wydaje się pognieciony, powieś na wieszaku w łazience, kiedy bierzesz gorący prysznic – pod wpływem temperatury i pary sam się odprasuje.

4 Planuj pranie chemiczne raz w miesiącu

W momencie, kiedy już zrobisz selekcję ubrań, które ewidentnie należałoby wyprać chemicznie, zaplanuj pranie z głową. Nie pierz w pralni co dwa tygodnie, rachunki za pranie na sucho uświadomią, jak oszczędzać. Nie tylko pieniądze, ale także życie tkanin.

Pamiętaj także o tym, żeby prać cały komplet, jeżeli posiada kilka części. Po praniu kolor może różnić się od tego przed praniem. Lepiej oszczędzić sobie rozczarowania, kiedy ubierzemy naszą ulubioną garsonkę, a marynarka okaże się o ton jaśniejsza.

5 Zrób rekonesans pralni w okolicy

W sytuacji kiedy korzystasz bardzo często z pralni chemicznej, zastanów się, czy pralnia, którą wybierasz jest najbardziej atrakcyjna na rynku. Po sprawdzeniu oferty konkurencji, może okazać się, że w pobliżu znajduje się inna, tańsza pralnia. Dlaczego jej nie przetestować i nie uświadomić sobie, jak oszczędzać w prosty sposób.


WIĘCEJ O DOMOWYM OSZCZĘDZANIU:
Jak oszczędzać na praniu ubrań? »
Prąd w domu, czyli potwory pożerające go najwięcej »
Jak oszczędzać na ubraniach »
Zmywarka czy zmywanie tradycyjne? »
5 sposobów jak oszczędzać prąd »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie