Jakie wady ma wspólne konto w małżeństwie?

Prowadzenie przez współmałżonków jednego rachunku wiąże się z niższymi opłatami - finansujemy wspólne konto zamiast dwóch oddzielnych. Takie rozwiązanie ma jednak również swoj wady. 

Jakie wady ma wspólne konto w małżeństwie?
Jeden rachunek bankowy to niższe opłaty, ale nie jest to rozwiązanie pozbawione wad
  • wspólny rachunek bankowy
  • wady posiadania jednego konta

Wiele par, które wstąpiło w związek małżeński, decyduje się zaprzestać prowadzenia oddzielnych rachunków bankowych i założyć jedno wspólne, dzięki któremu obie strony będą miały większą kontrolę nad budżetem – wszystkimi wpływami na konto i wydatkami. Nie łudźmy się jednak – prowadzenie wspólnego rachunku nie jest rozwiązaniem idealnym.

 

Jakie wady ma wspólne konto w małżeństwie?

 

  • Pierwszy problem wiąże się z brakiem środków, które należałyby tylko i wyłącznie do nas , dawały pewną niezależność finansową i pozwalały na zakup tego, co akurat wydaje się nam potrzebne lub na co najzwyczajniej mamy ochotę, bez konsultacji z współmałżonkiem.
  • Wspólne konto to również obustronna odpowiedzialność za ponoszone wydatki (także przed organami prawa), a jego posiadanie wiąże się z pełnym zaufaniem do drugiej osoby – przekonaniem, że partner nie wyda wszystkich oszczędności pod wpływem impulsu, lub, w przypadku rozstania, nie wyczyści naszego rachunku.
  • Wspólne konto daje obu małżonkom prawo korzystania z niego w tym samym momencie, przez co łatwiej o spowodowanie debetu na rachunku, wiążące się z koniecznością spłacania odsetek.
  • Wszelkie opłaty, które powinny rozkładać się równo między małżonków (rachunki za gaz, elektryczność, wodę, żywność, ubezpieczenie samochodu czy raty kredytu) pobierane będą ze wspólnego rachunku, a tym samym zatarciu ulegną różnice w zarobkach partnerów – z czasem coraz trudniej będzie dojść do tego, które środki na wspólnym koncie są jeszcze „moje”, a które już „twoje”.

 

Przed podjęciem decyzji o otwarciu wspólnego rachunku bankowego warto rozważyć inne opcje – może prościej będzie prowadzić oddzielne konta i otworzyć trzecie, wspólne, na które wpłacać będziecie wcześniej umówione kwoty na pokrycie ogólnych wydatków?

 

Sprawdź również:

Bankowość elektroniczna, czyli co daje Ci konto online »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie