Jakie zalety ma karta zbliżeniowa?

Karta zbliżeniowa zapewnia szybkość i wygodę dokonywania transkacji bezgotówkowych.

Jakie zalety ma karta zbliżeniowa?
Płatności bez zbędnych formalności
  • karta zbliżeniowa
  • transakcje bezgotówkowe

Karta zbliżeniowa to coraz popularniejszy i chętnie wykorzystywny środek płatności elektronicznej. Wyposażona w specjalny mikroprocesor umożliwia natychmiastowe połączenie z terminalem kart płatniczych. Łatwo ją rozpoznać po specjalnym znaczku widniejącym na jej awersie, przypominającym rozchodzące się w przestrzeni fale.

 

Karta zbliżeniowa - zalety korzystania

 

Szybkość

Najważniejszą zaletą nowoczesnych kart zbliżeniowych jest szybkość dokonywania transakcji bezgotówkowych, których kwota nie przekracza 50 złotych. Kupując poranną kawę i codzienną gazetę, spiesząc się do pracy i nie mając przy sobie gotówki, nie musimy tracić czasu na wprowadzanie PINu, podpisywanie wydruku czy wprowadzanie karty do czytnika.

 

Wygoda

Kartę wystarczy zbliżyć do czytnika zaraz po wprowadzeniu przez sprzedawcę  kwoty zakupu i .... gotowe.

 

Bezpieczeństwo

Nowoczesna technologia, którą wykorzystują karty zbliżeniowa, jest całkowicie bezpieczna w użytkowaniu. Mikroprocesor łączy się z terminalem i umożliwia dokonanie płatności tylko na wyraźne polecenie czytnika kart płatniczych. Cała operacja „otwarcia” karty trwa zaledwie ułamki sekundy, ponadto, wszystkie dane generowane przez chip przyporządkowane są jednej, unikalnej płatności. Jedyne dane o karcie, do jakich można by uzyskać dostęp za pomocą fal radiowych to informacje o jej właścicielu i dacie ważności (a więc te, które i tak widnieją na grzbiecie karty). Zdobycie nawet tych informacji jest jednak o tyle nieprawdopodobne, że zasięg karty zbliżeniowej to nie więcej niż 5 - 10 cm.

 

Dodatkowym zabezpieczeniem jest kwota umożliwiająca dokonywanie płatności zbliżeniowych oraz limit transakcji, po wykorzystaniu którego należy przeprowadzić standardową płatność kartą z użyciem PINu.

 

Należy oczywiście uważać, by karta zbliżeniowa nie dostała się w niepowołane ręce (nie potrzeba by było znajomości PINu, aby dokonać transakcji). Należy niezwłocznie zastrzec kartę w banku, powiadamiając o jej kradzieży lub zaginięciu.

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie