Jesienne zabawy z dziećmi "zrób to sam"

Jesienny czas w Polsce to źródło inspiracji dla wielu rodzin. Jakie zabawy można zorganizować w długie wieczory i weekendy?

Jesienne zabawy z dziećmi
Jak wykorzystać polską złotą jesień do zabaw?

Polska jesień dostarcza wielu wspaniałych materiałów do zabawy z dziećmi. Kolorowe liście, kasztany i żołędzie, grzyby i owoce lasu mogą stać się inspiracją dla wielu świeżych pomysłów na oryginalne i kreatywne gry i zabawy, które zajmą dziecko na dłużej, a długie jesienne wieczory zachęcają do wspólnego organizowania wolnego czasu w domu. Jakie jesienne zabawy warto wprowadzić w harmonogram codziennych zajęć z dzieckiem?

Wykorzystaj kolorowe liście

Jesienne liście mieniące się intensywnymi barwami to prawdziwe pole do popisu w wymyślaniu zabaw i gier dla dzieci - nie tylko wesołych, ale i pouczających.

Spacer po pobliskim parku lub lesie może stać się wspaniałym pretekstem do nauki rozpoznawania gatunków drzew po ich liściach, a ze zgromadzonych w ten sposób zapasów tworzyć można kolorowanki, przyklejając połowę liścia na kartkę papieru i prosząc dziecko o domalowanie drugiej połowy.

Kolorowe liście mogą również posłużyć jako materiał do wyklejenia najróżniejszych obrazków na planszach – czerwone świetnie zastąpią dachówkę na domku babci, a z zielonych utworzyć można dumny ogon pawia. Z liści utworzyć można też piękne kompozycje, a nawet przyozdobić nimi maski dla dzieci, wykorzystując wiedzę o charakterystyce zwierząt czy ptaków.

Zachęć również swoją pociechę do przygotowania sezonowych dekoracji swojego pokoju czy kuchni. Liścmi można obkleić książki lub zeszyty, które następnie pokryć można folią i zabezpieczyć dekorację przed zniszczeniem.

Jesienne dary natury

Kasztany czy żołędzie znalezione pod warstwami opadających z drzew liści wykorzystać można nie tylko do wykonania zwierząt czy leśnych grzybów, ale stworzenia całych plansz tematycznych – lasów, gór czy chatek. Wystarczy kartonik, którego dno posłuży nam za grunt dla powstającej planszy i odrobina zielonego lub brązowego materiału, który imitować będzie leśną wyściółkę. Całą resztę stworzymy z jesiennych zdobyczy: kasztanów mogących imitować główki zwierząt lub kapelusiki grzybów, patyczków, które zastąpią nogi sarny albo gałęzie drzewa czy kamieni w roli postrzępionych szczytów skalnych.

Naturalnie fajne

Jesienne zabawy oprzeć można również na darach polskich pól i grządek ogrodowych.

Ziemniaki przekształcić można w fascynujące stemple, którym nadamy dowolny kolor, przy okazji ucząc dziecko zasad mieszania barw.

Dynie to nie tylko maska strasząca amerykańskie dzieci w Halloween wyszczerzonymi groźnie zębami – z pomarańczowych kul wyczarować można całą bałwankową rodzinę, a nawet karocę dla Kopciuszka lub domek dla kasztanowej lalki.

Jesienne zabawy mogą okazać się źródłem radości zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – wystarczy odrobina wyobraźni, by przy pomocy naturalnie dostępnych składników wyczarować prawdziwe dzieła sztuki i wypełnić śmiechem długie ciemne wieczory.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie