Kalkulator kredytu gotówkowego - oblicz swoją ratę!

Przed podpisaniem umowy kredytowej zadajemy sobie wiele pytań związanych z ratami. Kalkulator kredytu gotówkowego może pomóc nam sprawdzić jak wyglądać będzie spłacanie naszego zobowiązania.

Kalkulator kredytu gotówkowego - oblicz swoją ratę!
Raty stałe i zmienne

Niejeden kalkulator kredytu gotówkowego dostępny w internecie może pomóc nam zapoznać się z rozkładem spłacania naszych rat. Jednakże pewne pytania pozostaną dalej bez odpowiedzi. W banku otrzymamy oferty kredytu ze stałym bądź zmiennym oprocentowaniem. 

 

Jak działa kalkulator kredytu gotówkowego?

 

Kalkulator kredytu gotówkowego zada nam kilka pytań związanych z naszym kredytem, aby mógł obliczyć raty i przedstawić spłatę zobowiązania. Największe wątpliwości mogą dotyczyć rodzaju rat. Kalkulator kredytu gotówkowego nie pomoże nam, gdy nasze raty są zmienne. W tym przypadku należy zrozumieć, czym różnią się raty stałe od zmiennych i w jaki sposób bank je oblicza.

 

Różne typy rat kredytowych

 

Stałe raty nie będą zmieniały sie w całym okresie spłacania zobowiązania, czyli co miesiąc zapłacimy tę samą kwotę. Jeśli chodzi o oprocentowanie zmienne, to może wydawać się bardziej skomplikowane. W oprocentowaniu zmiennym występują dwie wartości. Po pierwsze mamy stałą wartość marży, a po drugie wskaźnik, którym może być na przykład WIBOR 3m. W tym przypadku oprocentowanie naszego kredytu będzie zmieniało się w zależności od zmiany wartości wskaźnika WIBOR. 

 

Przykładowo dla stawki WIBOR 3m równej 2,66% i stałej marży 5% oprocentowanie naszego kredytu będzie wynosiło 7,66%. Oczywiście nie będzie się ono zmieniało codziennie, ale warunki zmiany oprocentowania znajdziemy w umowie kredytowej i w każdym przypadku mogą one wyglądać inaczej. Przy podpisywaniu umowy z bankiem dostaniemy harmonogram spłaty. Następnie przykładowo co miesiąc bank sprawdzi, czy wartość stawki WIBOR 3m na rynku uległa zmianie. Przykładem może być sytuacja, w której bank ustala, że gdy w danym miesiącu wskaźnik zmieni się o minimum 0,5%, to zostanie zaktualizowany harmonogram spłaty naszego zobowiązania.

 

Z analiz wynika, że ze względu na długie umowy kredytowe Polacy nie czytają całego tekstu. W nim mogą być zawarte szczególnie ważne informacje, dotyczące na przykład aktualizacji oprocentowania. Dlatego powinniśmy starać się czytać dokładnie umowy i starać się otrzymać odpowiedzi na wszystkie pytania przed podpisaniem tekstu.

 

 

Czytaj więcej:

Umowa kredytowa - prawa i obowiązki klienta »

Czy kalkulator kredytowy oparty jest na danych z banków? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie