Kariera czy rodzina: co wybierają młodzi Polacy?

Kariera czy rodzina - na co stawiają młodzi Polacy w obliczu coraz bardziej niepewnej przyszłości?

Kariera czy rodzina: co wybierają młodzi Polacy?
Co ma większe znaczenie dla naszych rodaków?

Większość krajów europejskich (a także wysoko rozwinięte kraje azjatyckie, szczególnie Japonia) boryka się z problemem ujemnego przyrostu naturalnego. Szeroko pojęta emancypacja kobiet, zmiana życiowych priorytetów, często również niesprzyjająca polityka prorodzinna państwa sprawiają, że młodzi ludzię coraz częściej zamiast stawać na ślubnym kobiercu stawiają na rozwój zawodowy. Czy i w Polsce kariera wygrywa z chęcią posiadania rodziny?

Kariera Polaków

Jeszcze niedawno można było w Polsce zobserwować silną tendencję do stawiania rozwoju zawodowego ponad rodzinę. Młodzi ludzie odkładali ślub na możliwie najpóźniejszy termin i wykazywali gotowość do posiadania dzieci dopiero po trzydziestce. Chcieli mieć ostoję w postaci rodzinnego gniazda, ale dopiero po wykorzystaniu w pełni lat studenckich i po nich następujących na:

  • podróże,
  • wolontariat,
  • naukę języków obcych,
  • pobyt za granicą,
  • skrupulatne wzbogacanie swojego CV o kolejne interesujące kursy i
  • poszukiwanie nowych wyzwań zawodowych.

W pewnym sensie Polacy ulegli zachodniej modzie na egoistyczne zaspokojanie własnych potrzeb i szeroko pojęty rozwój osobisty i zawodowy.

Oczywiście i na tym polu obserwowane były różnice między wykształconymi i tymi, którzy naukę zakończyli na poziomie szkoły średniej, ludnością wiejską i miejską, a nawet poszczególnym województwami, grupowanymi na te bardziej i mniej konserwatywne.

Idą zmiany na ścieżce kariery?

Dzisiaj Polacy coraz częściej, niczym pokolenie naszych rodziców, stawiają na rodzinę.

Psychologowie twierdzą, że może to wynikać ze zwiększonej potrzeby posiadania czegoś stabilnego i trwałego w obliczu wciąż zmieniających się warunków życia, nagłaśnianych konfilktów politycznych i niepewnej sytuacji finansowej coraz większej liczby krajów.

Rodzina, w przeciwieństwie do pracy, daje poczucie bezpieczeństwa. Młodzi ludzie, obserwując rynek zatrudnienia, dochodzą do wniosku, że wykształcenie wcale nie jest gwarancją życiowego sukcesu czy znalezenie lepszej pracy niż równieśnicy, którzy wybrali inną niż studia ścieżkę. Kariera powoli schodzi na drugi plan, coraz częściej można za to zobaczyć wrzucane na popularne portale społecznościowe zdjęcia uśmiechniętych dwudziestolatków, przysięgających sobie małżeńską wierność i trzymających w ramionach swoje pierwsze pociechy.

Polacy zgadzają się co do tego, że karierę i rodzinę można połączyć. Wielu z nich podkreśla jednak, że zdecydowanie łatwiej byłoby im zdecydować się na założenie rodziny, gdyby mogli liczyć na solidne wsparcie ze strony państwa

Czytaj więcej:
Jak negocjować warunki pracy? »
Wynająć czy kupić mieszkanie - co lepsze dla młodych? »
Co to jest wynagrodzenie brutto i netto? »
Dobry pomysł na biznes przyszłości »
Pomysł na biznes w domu, czyli zostań freelancerem »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie