Gdzie warto spędzić karnawał w Europie?

Mówimy: karnawał, myślimy: Rio. Nie tylko Brazylia ma jednak do zaoferowania turystom zafascynowanym światem tańca, hucznych pokazów i kolorowych parad pierwszorzędną zabawę. Dokąd na europejski karnawał?

Gdzie warto spędzić karnawał w Europie?
Zamaskowane obchody zapraszają

Najhuczniejsze karnawałowe zabawy nieodmiennie kojarzone są z gorącymi rytmami południowoamerykańskich sambodromów. Podróż do dalekich krajów to jednak spory wydatek, na który nie każdy z nas może sobie pozwolić. Zapewne warto przeżyć niesamowitą atmosferę nieznanych atrakcji i obyczajów, jednak taka okazja to wyprawa życia.

Karnawał to jednak nie tylko Rio de Janeiro – Europa przedkłada równie bogatą, często silnie zakorzenioną w średniowieczu ofertę zimowych balów, pochodów i maskarad. A podróż do europejskiego sąsiada to zdecydowanie mniejszy koszt. Dokąd wybrać się na europejski karnawał?
 

Wenecja, Włochy

Najsłynniejsze europejskie zabawy karnawałowe nierozerwalnie wiążą się z Wenecją i jej maskowymi paradami oraz balami. Kiedyś trwające cały miesiąc, aktualnie "zaledwie" 10 dni obchody pozwalają na przeniesienie się w nieznany świat zamaskowanych i przebranych nieznajomych.

Oryginalnie przyozdobione maski noszą nie tylko akrobaci i występujący podczas rozlicznych pokazów artyści gromadzący się licznie na placu św. Marka. Zafascynowani przepychem pochodów odwiedzający miasto turyści również chętnie dołączają do zabawy i dają się ponieść tradycji.
 

Kolonia, Niemcy

Karnawał to w Niemczech osobna tzn Piąta Pora Roku, a ze szczególnym rozmachem bawią się mieszkańcy Nadrenii.

Kolonia zamienia się w Tłusty Czwartek w świat zdominowany przez kobiety na znak władzy obcinające mężczyznom krawaty i zakłócające działalność władz miasta. Ciągnące się kilometrami kolorowe korowody złożone z ludzi, koni, wozów, masek i kwiatów zdobią ulice miasta w Poniedziałek Róż. A wszystko pod nadzorem czujnego Komitetu Karnawałowego, odpowiedzialnego za przygotowanie planu wydarzeń.
 

Lucerna, Szwajcaria

Karnawał w urokliwej Lucernie to nie tylko pochody postaci swoimi przebraniami nawiązujących do malowniczych postaci z krainy Oz i ludzi odpędzających zimę w rytm wygrywanych na trąbkach i bębnach melodii. To również jedzone bez umiaru w Tłusty Wtorek wspaniałe szwajcarskie naleśniki oraz parady manekinów ucharakteryzowanych na żołnierzy rodem z XV wieku.

Do innych wartych wspomnienia szwajcarskich karnawałów należy ten organizowany w Bazylei. Trzydniowe obchody wypełnione są pochodami przebierańców w maskach, oświetlonymi jedynie lampionami uczestników. Ulice wypełniają artyści i muzycy, grający na bębnach i piszczałkach. Bazylea rezerwuje jednak uczestnictwo w organizowanych wydarzeniach dla mieszkańców.
 

Nicea, Francja

Gwarna i dynamiczna Nicea oferuje przyjezdnym jeden z najstarszych, najbardziej barwnych i rozpoznawalnych na świecie karnawałów.

Przez dwa tygodnie w roku ulicami miasta przetaczają się konne orszaki ciągnące wypełnione kwiatami powozy i znanymi postaciami z bajek i opowieści. Pochody wypełnione są nie tylko tańcem z zakątków całego świata, ale i cyrkowymi pokazami akrobatów. Nocne niebo raz po raz przełamują pokazy sztucznych ogni a kostiumowe i maskowe bale zdobią wnętrza najlepszych hoteli. Mieszkańcy Nicei z radością i zapałem palą kukłę Jego Wysokości Karnawału w nadziei na szybkie nadejście wiosny.
 

Loulé, Portugalia

W karnawałowym okresie warto wybrać się do europejskiej matki Brazylii, czyli Portugalii. W wielu miejscach spotkać można szalone pochody, tłumy przebranych ludzi i bawić się do białego rana.

Karnawał w małym portugalskim miasteczku zlokalizowanym na południu kraju to sięgająca stu lat tradycja pokazów samby, kolorowych przebrań i parad wykonanych z papieru-mache postaci. Namiastka Rio w Europie dzięki położeniu geograficznemu Loulé pozwoli uniknąć również srogich chłodów północnoeuropejskiej zimy.

Komu nieco chłodu nie straszne może odwiedzić inne miasto, położone niedaleko portugalskiej stolicy. Karnawał w Torres Vedras rozpoczyna wielka tematyczna parada przebierańców, często w satyrycznych strojach, dopingowana przez tłumy widzów. Organizowane są również liczne koncerty i imprezy towarzyszące, trwające kilka dni.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie