Karta debetowa a karta kredytowa

W dobie, gdy płacenie gotówką jest coraz mniej popularne, warto poznać czym różni się karta kredytowa od karty debetowej. Którą z nich posiadasz w swoim portfelu? 

Karta debetowa a karta kredytowa
Różne rodzaje kart płatniczych
  • Z jakich środków korzystamy, używając karty debetowej?
  • Jak wygląda użytkowanie karty kredytowej?

W świecie kart płatniczych

Przeglądając współczesne portfele, niejednokrotnie znajdziemy w nich więcej kart niż gotówki. Karta płatnicza jest najczęściej stosowanym środkiem uiszczania wszelkich opłat, czy to w sklepach, restauracjach czy przy zakupach internetowych. 

Coraz trudniej znaleźć punkt usługowy bez terminala obsługującego płatności kartami a posiadanie pieniędzy w portfelu jest coraz mniej konieczne. Karta karcie jednak nierówna, spróbujmy wyszczególnić zatem czym charakteryzują się różne karty płatnicze, używane codziennie przez miliony osób.

Co to jest karta debetowa?

Prawie każdy użytkownik konta osobistego posiada kartę debetową, która jest wydawana w celu ułatwienia dostępu do środków, zgromadzonych na rachunku w banku. 

Z karty debetowej korzystamy podczas:

  • wypłacania pieniędzy w bankomacie czy 
  • płacenia za zakupy
  • często, jednak coraz rzadziej, mamy również możliwość użycia takiej karty przy płatnościach internetowych

Wszelkie operacje dokonywane przy użyciu karty debetowej, wykorzystują pieniądze z naszego osobistego konta. Innymi słowy, korzystając z takiej karty płatniczej, nie zaciągamy żadnego zobowiązania wobec banku. 

Karta debetowa jest najczęściej wydawana bezpłatnie a opłaty za jej użytkowanie zależą od naszych miesięcznych wpływów na konto lub wysokości i ilości operacji wykonanych kartą.

Co to jest karta kredytowa?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to karta płatnicza, która umożliwia nam korzystanie z pieniędzy na kredyt. Karta kredytowa nie wymaga posiadania konta w banku, jednak najczęściej łatwiej jest ją uzyskać, jeśli bank posiada dane o naszej historii finansowej. 

Podobnie jak w przypadku innego kredytu, każda osoba zainteresowana posiadaniem karty kredytowej, musi posiadać wystarczającą zdolność kredytową, od której zależy decyzja banku oraz wysokość przyznanego limitu na karcie. 

Wydanie oraz korzystanie z karty kredytowej najczęściej wiąże się z pewnymi opłatami. Wykorzystywane środki są oprocentowane, jednak jeśli uda nam się spłacić zadłużenie w trakcie trwania okresu bezodsetkowego, możemy liczyć na brak kosztów związanych z tą formą kredytowania. 

W innym przypadku, bank wymaga od nas comiesięcznej spłaty pewnej stosunkowo niewielkiej części zadłużenia. Karta kredytowa często umożliwia użytkownikowi korzystanie z różnych rabatów w określonych partnerskich punktach

Podsumowując, na rynku można znaleźć różne karty płatnicze. Do najczęściej używanych należą:

  • karty debetowe, które ułatwiają nam dostęp do środków zgromadzonych na naszym koncie osobistym oraz 
  • karty kredytowe, które pozwalają na korzystanie z dodatkowych środków finansowych, udostępnionych nam przez bank do określonego limitu. 

Obie karty mają swoje zalety, przede wszystkim pozwalając nam na bezpieczne i łatwe opłacanie codziennych wydatków.

Czytaj więcej:
Karta kredytowa lepsza niż kredyt gotówkowy? »
Wirtualna karta kredytowa - co to jest? »
Karta kredytowa a życie studenckie

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie